Rower do ćwiczeń w domu czyli trening w zimę.

Rower do ćwiczeń w domu czyli trening w zimę.

Jazda na rowerze, praktykowana regularnie, wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Sezon jesienno-zimowy niej jest jednak przychylny dla miłośników kolarstwa i ruchu na świeżym powietrzu. Ciekawą alternatywą może okazać się stacjonarny rower do ćwiczeń w domu. Czy faktycznie warto kupić to urządzenie?

Rower do ćwiczeń w domu - czy warto?

Rower do ćwiczeń w domu posiada jedną, zasadniczą zaletę - można korzystać z niego bez względu na pogodę i porę roku. Obecnie, na rynku dostępne są różnorodne modele, wśród których można znaleźć egzemplarz idealnie dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Doskonałym przykładem są rowery treningowe Zipro, które można kupić nawet w wersji o niezbyt dużych rozmiarach - taki rowerek można postawić nawet w salonie, przed telewizorem!

Stacjonarne rowery do ćwiczeń w domu mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne jednoślady. Imitują jazdę na prawdziwym rowerze i doskonale sprawdzają się podczas codziennych treningów. Dzięki nim można przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, a także poprawić kondycję przed kolejnym sezonem letnim. Wiele osób decyduje się na taki zakup planując wprowadzenie diety odchudzającej. Warto mieć na uwadze to, że rowery treningowe waga użytkownika 130 kg, powinny być stabilne i wytrzymałe. 

Rowerek stacjonarny, a korzyści zdrowotne

Na rowerze stacjonarnym może jeździć każdy. Bez względu na wiek, ogólny stan zdrowia i kondycję. Jest to rodzaj ruchu bezpieczny dla osób z nadwagą, a czasem może też pełnić funkcję rehabilitacyjną. Ćwiczenie jazdy w różnym tempie wpływa pozytywnie na zwiększenie pojemności płoć. Krew równomiernie zaopatrza wtedy komórki w tlen, a praca serca staje się unormowana. Na rowerze do ćwiczeń w domu mogą jeździć nawet osoby z nadciśnieniem tętniczym. 

Nie można zapomnieć o tym, że aktywność fizyczna wpływa na wytwarzanie endorfin, a tym samym poprawia ogólne samopoczucie. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, w którym panuje niedobór witaminy D. Korzystanie z roweru do ćwiczeń w domu wspomaga ruchomość stawów, poprawia mineralizację tkanki kostnej, a nawet ujędrnia skórę. 

O czym pamiętać, wybierając rower do ćwiczeń w domu?

Pierwszy parametr, który należy wziąć pod uwagę to dopasowanie wymiarów rowerka do wzrostu użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup egzemplarza z regulowaną kierownicą oraz siodełkiem. Gabaryty urządzenia powinny być też dostosowane do wagi osoby, która będzie z niego korzystała. Trzy najpopularniejsze rodzaje rowerów to:

  • rowery mechaniczne;
  • magnetyczne rowery;
  • rowery elektromagnetyczne.

Najpopularniejsze są rowery typu mechanicznego. Wynika to z ich niewielkiej wagi oraz przystępnej ceny. Coraz częściej klienci decydują się też na rowery magnetyczne - ze względu na ich ciche funkcjonowanie. Jeśli rowerek do ćwiczeń w domu zostanie umiejscowiony w salonie, a nie w domowej siłowni, warto wziąć pod uwagę również względu estetyczne oraz wielkość. Kolorystyka powinna być dostosowana do pozostałego wyposażenia danego pomieszczenia.