Kirgistan - rowerem po Azji Środkowej - nasz poradnik podróżniczy.

Kirgistan - rowerem po Azji Środkowej - nasz poradnik podróżniczy.

Kirgistan, czy też inaczej Republika Kirgiska, jest państwem leżącym w Azji Środkowej, graniczącym z Chinami, Kazachstanem, Tadżykistanem oraz Uzbekistanem. Jest to kraj górzysty, bez dostępu do morza i ze względu na przyrodę, często jest nazywany azjatycką Szwajcarią - co determinuje nasze rowerowe porady. Zajmuje powierzchnię 198,5 tys. km2. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek.

WSPÓŁPRACA POLSKI Z KIRGISTANEM

W związku z dużą odległością między Polską a Kirgistanem, kraje te nie współpracują ze sobą w zbyt wielu dziedzinach. Ze względu na przynależność obydwu państw do WTO oraz otwarcie w 2012 r. w Kirgistanie Honorowego Konsulatu RP, istnieje szansa na intensyfikację współpracy w przyszłości.

W 2014 roku Polska i Kirgistan podpisały umowę o kredycie wiązanym na 40 milionów euro w celu wsparcia kirgiskiego rolnictwa. Należy zaznaczyć, że to sektor rolniczy stanowi największą szansę na współpracę handlową, bowiem Kirgistan jest zainteresowany polskimi maszynami rolniczymi.

W związku z tym, że w 2012 roku Kirgistan zwolnił Polskę i 59 innych krajów z obowiązku wizowego na pobyt krótszy niż 60 dni, wyjazd turystyczny do tego azjatyckiego kraju stał się dużo prostszy. Jeśli zaś planowana wycieczka ma trwać dłużej,
na lotnisku w Biszkeku można uzyskać wizę.

PODRÓŻ DO KIRGISTANU

Loty do Kirgistanu z reguły wiążą się z przesiadkami - jedną, jeśli lecimy z Warszawy lub dwiema i więcej z innych polskich miast. Większość przesiadek ma miejsce na terenie Rosji, a sama podróż z przesiadkami trwa około 20 godzin lub więcej.
Loty nie należą do najtańszych - musimy się liczyć z minimalnym kosztem rzędy 2.5 tysiąca złotych za przelot w obydwie strony. Maksymalna cena sięga nawet 7 tysięcy złotych!

Jeśli planujemy zwiedzić Republikę Kirgiską na dwóch kółkach, musimy liczyć się z kosztami przewozu roweru. Możliwe jest również wypożyczenie pojazdów na miejscu i tylko od nas zależy, czy wolimy przetransportować z Polski własny sprzęt, czy uprzednio porozumieć się z wypożyczalnią w Kirgistanie.

Należy pamiętać, aby przed wyjazdem zaszczepić się na WZW B oraz dur brzuszny, bowiem są to szczepienia obowiązkowe.
Do Kirgistanu należy zabrać dolary, nie euro!

Jak widać, podróż do Kirgistanu wiąże się zarówno z dość dużymi kosztami przelotu, jak i długą podróżą. Poniżej informacje o najważniejszych atrakcjach turystycznych.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE KIRGISTANU

Kirgistan to kraj silnie górzysty - około 90% terytorium kraju stanowią góry. Aby przejechać przez kraj na rowerze, trzeba mieć naprawdę dobrą kondycję nie tylko ze względu na ilość pagórków, ale także stan dróg, który pozostawia wiele do życzenia (przyda się dobry rower górski a na szosy rower typu cruiser). Dlatego też warto zabrać ze sobą spory zapas dętek, bowiem pośród malowniczych krajobrazów możemy zapomnieć o ostrożności!
Na wycieczkę do Kirgistanu powinni zdecydować się przede wszystkim ludzie ceniący spokój i brak tłumów (ponieważ nie jest to popularne wśród turystów miejsce) oraz piękną przyrodę.

TIENSZAN

Najwyższym łańcuchem jest Tienszan (czyli Niebiańskie Góry) znajdujący się na południowym wschodzie państwa ze Szczytem Zwycięstwa jako najwyższym masywem górskim (7 439 m n.p.m.). Masyw Tien Szan to także liczne doliny wypełnione zieloną trawą, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach krajobrazy.

KARAKOŁ

W tej samej części kraju co Tien Szan znajduje się malownicze miasteczko Karakoł z dobrze zachowanymi zabytkami. Można tam znaleźć niewielkie, ale zadbane hotele trzygwiazdkowe, jeśli zechcemy zanocować.

JEZIORO ISSYK-KUL

Warto także zobaczyć drugie co do wielkości górskie jezioro na świecie: Issyk-kul. Znajduje się ono około 180km od stolicy Kirgistanu. W języku kirgijskim jego nazwa oznacza "ciepłe jezioro" - gdyż, jak można się domyślić, latem woda w nim ma przyjemną temperaturę. Jest to jezioro bezodpływowe - wpływają do niego liczne strumienie, jednak żaden nie opuszcza zbiornika.
Przyjemną dla oka wycieczką będzie objechanie dookoła jeziora, w szczególności jeśli niestraszne nam nocowanie w namiocie (nie zawsze istnieje możliwość wynajęcia pokoju), a sama trasa wynosi około 182km i wiedzie przez bardzo malownicze tereny.

CZOŁPONATA

Czołponata to miejscowość położona na północnym brzegu Issyk-Kul, mogąca stanowić etap podróży wokół jeziora, lub też zostać bazą wypadową podczas rowerowych wycieczek po górach Tienszan.

JEZIORO SONG KUL

Jest to malownicze jezioro znajdujące się w górach Tienszan, drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu. Położone na płaskowyżu, o błękitnej wodzie, otoczone górskimi szczytami, z ekstremalnie trudnym podjazdem. Większość drogi stanowi tak zwana "tarka", a nachylenie wynosi około 12%. Ze względu na utrudniony dojazd, jest mniej popularnym jeziorem od Issyk-Kul.

OSZ

Osz to drugie co do liczby ludności miasto w kraju (po Biszkeku), w którym mieści się jedno z największych Muzeów Archeologicznych w całej Azji Środkowej, a dla fanów lotnictwa, w centrum można obejrzeć pomnik samolotu Jak-40.
Jako że okolice Osz to tereny nizinne, z pewnością pozwolą odpocząć po pedałowaniu po górskich okolicach. Dodatkową gratką dla fanów rowerów jest znajdujący się tu bazar rowerowy.

WIEŻA BURANA

Wieża znajduje się około 15 km od miasta Tokmok. Pierwotnie wieża była przymeczetowym minaretem i stanowi jedyną pozostałość po mieście Balasagun. Z wieżą wiąże się legenda. Po narodzinach królewny, mędrcy orzekli, że córka chana będzie najszczęśliwsza na świecie, a tylko jeden wyłamał się i wyznał, że królewna umrze przed swoimi osiemnastymi urodzinami ukąszona przez jadowitego pająka. W gniewie, chan nakazał wybudować ogromną wieżę i w jej podziemiu zamknął za karę prawdomównego mędrca, a z kolei u jej szczytu umieścił swą córkę, która miała zakaz opuszczania swojej komnaty. Trzy razy dziennie donoszono jej posiłki, które sprawdzano kilkukrotnie przed podaniem, czy aby na pewno nie ukrył się tam pająk. W dniu szesnastych urodzin królewny chan zaniósł córce kiść soczystych winogron jako prezent urodzinowy i okazało się, że między owocami ukrył się pająk, który ukąsił dziewczynę. Po śmierci dziecka, chan wkrótce zmarł ze zgryzoty.

ROWEROWY KIRGISTAN

Czy po Kirgistanie da się jeździć rowerem? Z pewnością należy zaznaczyć, że podróż nie będzie łatwa ze względu na górzystą topografię terenu oraz bardzo słabą jakość dróg i liczne "tarki". Same kirgiskie miasta również nie są szczególną atrakcją turystyczną, a stolica, Biszkek, na pewno nie jest najbardziej malowniczym miejscem w państwie, jednak to tam najłatwiej dostać się samolotem
Koszt transportu roweru uzależniony jest od linii lotniczej, na miejscu również można wynająć pojazd. Opinie w kwestii co jest lepsze są podzielone: z jednej strony istnieje ryzyko uszkodzenia naszego roweru na nierównych drogach; z drugiej - w Kirgistanie jest wiele tanich, chińskich wyrobów i może się okazać, że wynajęty rower pozostawia wiele do życzenia w kwestii komfortu podróży.
Z całą pewnością jednak warto odwiedzić Kirgistan dla jego niebanalnej przyrody i błękitnych jezior.

Кыргызстан - Борбордук Азиядагы тебүү

Кыргызстан, же эгерде Кыргыз Республикасы Кытай, Казакстан, Тажикстан жана Өзбекстан менен чектешкен Борбордук Азияда жайгашкан өлкө болуп саналат. Бул көлгө жете албаган, тоолуу өлкө болуп саналат жана жаратылыш, учурда Азия Switzerland деп аталат. Бул 198.5 мин бир аймакты камтыйт. km2. Кыргыз Республикасынын борбору Бишкек шаары болуп саналат.
POLISH Кыргызстан менен кызматташууну

Kırgızstan - Borborduk Aziyadagı tebüü

Kırgızstan, je egerde Kırgız Respublikası Kıtay, Kazakstan, Tajikstan jana Özbekstan menen çekteşken Borborduk Aziyada jaygaşkan ölkö bolup sanalat. Bul kölgö jete albagan, tooluu ölkö bolup sanalat jana jaratılış, uçurda Aziya Switzerland dep atalat. Bul 198.5 min bir aymaktı kamtıyt. km2. Kırgız Respublikasının borboru Bişkek şaarı bolup sanalat.

POLISH Kırgızstan menen kızmattaşuunu

Улам поляк жана Кыргызстандын ортосундагы чоң аралыкка, бул өлкөлөрдө өтө көп жерлерде бири-бири менен кызматташууга жок. Poland Республикасынын 2012-жылы Кыргызстандын Ардактуу консулдугунун БСУнун жана ачууга эки өлкөнүн негиздер боюнча, келечекте алакаларды мындан дагы арттыруу үчүн мүмкүнчүлүктөр бар.

2014-жылы, Poland жана Кыргызстандын айыл чарбасын колдоо үчүн 40 миллион берилүүдө байлап насыя боюнча келишимге кол коюшту. Кыргызстан поляк айыл чарба машиналарынын, кызыкдар болуп, айыл чарба тармагы, соода кызматташуу үчүн ири мүмкүнчүлүк экенин белгилей кетүү керек.
Ушуга байланыштуу, бул 2012-жылы Кыргызстан менен Беларус, 60 күндөн кем эмес жана жашап туруу үчүн виза талап 59 башка өлкөлөр, Азия өлкөгө туристтик на жөнөкөй болуп калды басаъдаган. узагыраак созулат пландаштырылган болсо,Бишкекке келгенде аэропорттогу Сиз сатып алууга болот.

Кыргызстанга иш сапары менен келет

Кыргызстанга Рейсы адатта өзгөртүүлөр менен байланышкан - биз Warsaw, эки же андан көп башка поляк шаарларынан учуп болсо, бири-бирине окшош. Көпчүлүк которуулары Россияда орун алып, өзгөртүүлөр менен өзү жол менен 20 саат же андан көп убакыт талап кылынат.
Биз эки багытта кайтып 2,5 мын zlotys минималдуу наркы буйругу менен эсептешиши керек болот - Рейсы арзан эмес. максималдуу баа да 7000 алтын жетет!

Эки күздүн Кыргыз Республикасына келип кетүүнү пландаштырып жатса, биз транспорт өттүбү чыгымдардын менен эсептешиши керек. Ал буга чейин Кыргызстанда ижарага менен байланыш же жокпу, биз поляк транспорттук өз жабдууларды артык же жокпу, биз да сайт ижара транспорт бир гана көз каранды болушу мүмкүн.

эмдөө милдеттүү болуп саналат, анткени, гепатит Б жана ич келте оорусунун кетип мурда эмдөө үчүн унутпа.
Ulam polyak jana Kırgızstandın ortosundagı çoŋ aralıkka, bul ölkölördö ötö köp jerlerde biri-biri menen kızmattaşuuga jok. Poland Respublikasının 2012-jılı Kırgızstandın Ardaktuu konsuldugunun BSUnun jana açuuga eki ölkönün negizder boyunça, keleçekte alakalardı mından dagı arttıruu üçün mümkünçülüktör bar.

2014-jılı, Poland jana Kırgızstandın ayıl çarbasın koldoo üçün 40 million berilüüdö baylap nasıya boyunça kelişimge kol koyuştu. Kırgızstan polyak ayıl çarba maşinalarının, kızıkdar bolup, ayıl çarba tarmagı, sooda kızmattaşuu üçün iri mümkünçülük ekenin belgiley ketüü kerek.

Uşuga baylanıştuu, bul 2012-jılı Kırgızstan menen Belarus, 60 kündön kem emes jana jaşap turuu üçün viza talap 59 başka ölkölör, Aziya ölkögö turisttik na jönököy bolup kaldı basadagan. uzagıraak sozulat plandaştırılgan bolso,
Bişkekke kelgende aeroporttogu Siz satıp aluuga bolot.
Kırgızstanga iş saparı menen kelet

Kırgızstanga Reysı adatta özgörtüülör menen baylanışkan - biz Warsaw, eki je andan köp başka polyak şaarlarınan uçup bolso, biri-birine okşoş. Köpçülük kotoruuları Rossiyada orun alıp, özgörtüülör menen özü jol menen 20 saat je andan köp ubakıt talap kılınat.
Biz eki bagıtta kaytıp 2,5 mın zlotys minimalduu narkı buyrugu menen esepteşişi kerek bolot - Reysı arzan emes. maksimalduu baa da 7000 altın jetet!

Eki küzdün Kırgız Respublikasına kelip ketüünü plandaştırıp jatsa, biz transport öttübü çıgımdardın menen esepteşişi kerek. Al buga çeyin Kırgızstanda ijaraga menen baylanış je jokpu, biz polyak transporttuk öz jabduulardı artık je jokpu, biz da sayt ijara transport bir gana köz karandı boluşu mümkün. Emdöö mildettüü bolup sanalat, antkeni, gepatit B jana iç kelte oorusunun ketip murda emdöö üçün unutpa.

Кыргызстан долларын алып, жок такташ керек!

Көрүнүп тургандай, Кыргызстандын на учуу жетишерлик жогорку чыгымдар менен да байланышкан жана узак жол. абдан маанилүү бир туристтерди өзүнө тарткан тууралуу маалымат берилет.

Туристтик ажайып жайлар Кыргызстан

Кыргызстан тоолуу өлкө күчтүү болсо - аймакта болжол менен 90% ы тоолор бар. бир доор өттүбү? өлкөнү кесип үчүн, чынында эле, жакшы туура гана эмес, тоо өлчөмү жөнүндө, ошондой эле каалаган кажет етедй жолдордун абалы, болушу керек. Ошондуктан, ал, анткени этият унутса кооз табияты алкагында, түтүк жакшы менен камсыз болушу керек!
Кыргызстанга сапары биринчи кезекте чечүүгө тийиш, тынчтыкты жана элге жетишсиздиги (бул элдик туристтер болуп саналат, анткени, жок) жана кооз жаратылышка баалайм адамдар.

Шандын

Бул Victory чокусу катары бийик тоолуу тилкелерди түштүк-чыгыш мамлекеттин (7 439 метр) боюнча Тян-Шандын (асман Mountains же) жогорку тизмеги. Шандын мөнгүлөрдү жашыл чөп менен толтурулган көптөгөн өрөөндөр бар, бирок баары эле укмуш пейзаждарын жогору.
Каракол

Ошол эле өлкөнүн чыгышында бир бөлүгү катары жакшы сакталып калган эстеликтер менен Каракол кооз шаар болуп саналат. Ал жерден биз түнөгөнгө келсе, кичинекей, бирок бир-сакталып үч жылдыздуу отелдерге таба аласыз.

Ысык-Көл

Ошондой эле дүйнөдө экинчи орунда турган тоолуу көл көрүшү керек: Ысык-Көл. Кыргызстандын борбору 180km жөнүндө жайгашкан. анын аты kirgijskim-жылы "ысык көл" дегенди билдирет, - сиз айта алат, анткени, жайкысын суу жагымдуу температурасы бар. Ал эч кандай каражаты менен көлү - ага көптөгөн агым таасир этет, ал эми үч танк калтырат.

Көз сапарга жагымдуу, сен түнү жыйын чатырынын бизге коркунучтуу эмес, өзгөчө, Көлдүн айланасындагы толук тур (бөлмөсүн ижарага алууга дайыма эле мүмкүн эмес) болот жана 182km жөнүндө ошол эле жол менен өтө кооз жерлерди аралап өтөт.
Kırgızstan dolların alıp, jok taktaş kerek!

Körünüp turganday, Kırgızstandın na uçuu jetişerlik jogorku çıgımdar menen da baylanışkan jana uzak jol. abdan maanilüü bir turistterdi özünö tartkan tuuraluu maalımat berilet.

Turisttik ajayıp jaylar Kırgızstan

Kırgızstan tooluu ölkö küçtüü bolso - aymakta boljol menen 90% ı toolor bar. bir door öttübü? ölkönü kesip üçün, çınında ele, jakşı tuura gana emes, too ölçömü jönündö, oşondoy ele kaalagan kajet etedy joldordun abalı, boluşu kerek. Oşonduktan, al, antkeni etiyat unutsa kooz tabiyatı alkagında, tütük jakşı menen kamsız boluşu kerek!

Kırgızstanga saparı birinçi kezekte çeçüügö tiyiş, tınçtıktı jana elge jetişsizdigi (bul eldik turistter bolup sanalat, antkeni, jok) jana kooz jaratılışka baalaym adamdar.

Şandın

Bul Victory çokusu katarı biyik tooluu tilkelerdi tüştük-çıgış mamlekettin (7 439 metr) boyunça Tyan-Şandın (asman Mountains je) jogorku tizmegi. Şandın möngülördü jaşıl çöp menen tolturulgan köptögön örööndör bar, birok baarı ele ukmuş peyzajdarın jogoru.
Karakol

Oşol ele ölkönün çıgışında bir bölügü katarı jakşı saktalıp kalgan estelikter menen Karakol kooz şaar bolup sanalat. Al jerden biz tünögöngö kelse, kiçinekey, birok bir-saktalıp üç jıldızduu otelderge taba alasız.

Isık-Köl

Oşondoy ele düynödö ekinçi orunda turgan tooluu köl körüşü kerek: Isık-Köl. Kırgızstandın borboru 180km jönündö jaygaşkan. anın atı kirgijskim-jılı "ısık köl" degendi bildiret, - siz ayta alat, antkeni, jaykısın suu jagımduu temperaturası bar. Al eç kanday karajatı menen kölü - aga köptögön agım taasir etet, al emi üç tank kaltırat. Köz saparga jagımduu, sen tünü jıyın çatırının bizge korkunuçtuu emes, özgöçö, Köldün aylanasındagı toluk tur (bölmösün ijaraga aluuga dayıma ele mümkün emes) bolot jana 182km jönündö oşol ele jol menen ötö kooz jerlerdi aralap ötöt.

Чолпон-Ата

Чолпон-Ата, Тян-Шандын тоолорунда тебүү, ал эми көлдүн айланасында жол бир бөлүгү болуп, база болушу мүмкүн Ысык-Көлдүн түндүк жээгинде жайгашкан айыл.

Көл ЫР

Ал эми тw Кыргызстандагы калкынын саны боюнча экинчи орунда турган Ысык-Көлдүн тоолорунда жайгашкан кооз көл болуп саналат. өтө татаал жолго менен тоолор менен курчалган Суу өйдөлүш жерде жайгашкан. жолу көпчүлүгү "н" деп аталган жана эңкейиш 12% түзөт. Анткени кыйын, ал Ысык-Көл азыраак таанымал көл болуп саналат.

OSZ

Ош өлкөнүн экинчи шаар болуп саналат (Бишкек), ошондой эле бүткүл Борбор Азиянын ири археологиялык музейлердин бири үйлөрдүн жана абадан сүйүүчүлөр үчүн, Як-40 айкелин көрүп борборунда.
Ош облусу түздүктөрү менен болгондуктан, албетте, тоонун тегерегинде ашырганы кийин эс алат. Кошумча популярдуу ижара жерде базар велосипед жайгашкан.

TOWER Бурана

мунара шаар Токмок шаарынын 15 км аралыкта жайгашкан. Башында мунара przymeczetowym минарет жана шаардын Баласагын гана калдыгы болуп саналат.

уламыш менен байланышкан мунарасынан тартып. кызына төрөлгөндөн кийин, акылмандарын Хандын кызы дүйнөдө бактылуу болот деп таап, ал эми бир гана сындырып, канзада уулуу жөргөмүштөр чагып, алардын он сегизинчи жашка чейин өлөт деп мойнуна алган. ачууланып, Хан зор мунара курууга буйрук жана жаза чынчыл акылмандын анын жер төлөсүндө жайгашкан бекитип, өз кезегинде, өзүнүн туу чокусуна бөлмөгө чыгып тыюу салынган, анын кызы, койду. Үч жолу кызмат кылганга чейин бир нече жолу текшерилген бир күнү анын тамак-аш, деп билдирди, эч кандай жашыруун жөргөмүш бар ишенебиз. Princess хандын он алтынчы туулган күнү ал туулган белек катары жүзүм кызы ширелүү тутам алып, аны менен мөмө кыз чаккан жөргөмүштүн жашырып экен. Баланын көзү өткөндөн кийин, Хан жакында кайгы каза болгон.

Çolpon-Ata

Çolpon-Ata, Tyan-Şandın toolorunda tebüü, al emi köldün aylanasında jol bir bölügü bolup, baza boluşu mümkün Isık-Köldün tündük jeeginde jaygaşkan ayıl.

Köl IR

Al emi tw Kırgızstandagı kalkının sanı boyunça ekinçi orunda turgan Isık-Köldün toolorunda jaygaşkan kooz köl bolup sanalat. ötö tataal jolgo menen toolor menen kurçalgan Suu öydölüş jerde jaygaşkan. jolu köpçülügü "n" dep atalgan jana eŋkeyiş 12% tüzöt. Antkeni kıyın, al Isık-Köl azıraak taanımal köl bolup sanalat.

OSZ

Oş ölkönün ekinçi şaar bolup sanalat (Bişkek), oşondoy ele bütkül Borbor Aziyanın iri arheologiyalık muzeylerdin biri üylördün jana abadan süyüüçülör üçün, Yak-40 aykelin körüp borborunda.
Oş oblusu tüzdüktörü menen bolgonduktan, albette, toonun tegereginde aşırganı kiyin es alat. Koşumça populyarduu ijara jerde bazar velosiped jaygaşkan.

TOWER Burana

munara şaar Tokmok şaarının 15 km aralıkta jaygaşkan. Başında munara przymeczetowym minaret jana şaardın Balasagın gana kaldıgı bolup sanalat.Ulamış menen baylanışkan munarasınan tartıp. kızına törölgöndön kiyin, akılmandarın Handın kızı düynödö baktıluu bolot dep taap, al emi bir gana sındırıp, kanzada uuluu jörgömüştör çagıp, alardın on segizinçi jaşka çeyin ölöt dep moynuna algan. açuulanıp, Han zor munara kuruuga buyruk jana jaza çınçıl akılmandın anın jer tölösündö jaygaşkan bekitip, öz kezeginde, özünün tuu çokusuna bölmögö çıgıp tıyuu salıngan, anın kızı, koydu. Üç jolu kızmat kılganga çeyin bir neçe jolu tekşerilgen bir künü anın tamak-aş, dep bildirdi, eç kanday jaşıruun jörgömüş bar işenebiz. Princess handın on altınçı tuulgan künü al tuulgan belek katarı jüzüm kızı şirelüü tutam alıp, anı menen mömö kız çakkan jörgömüştün jaşırıp eken. Balanın közü ötköndön kiyin, Han jakında kaygı kaza bolgon.

BICYCLE КЫРГЫЗСТАН

Кыргызстандын кийин тээп минип алат? Албетте, бул на улам аймактын тоолуу топологиянын жана өтө начар сапаты жолдорду жана көп сандаган "н", кыйын болушу мүмкүн эмес экенин белгилей кетүү керек. Эле Кыргыз Республикасынын шаар да өзгөчө туристтик тартуу болуп саналат, жана капитал, Бишкек, албетте, өлкө абдан кооз жер жок болот, бирок ал учак менен ошол жакка жетүү үчүн жөнөкөй болуп саналат.

силер да бир машине жалдап алат сайтында Юристанбек ташуу наркы, аба көз каранды. жакшы бөлүнөт эмне тууралуу пикирлер: бир жагынан, орой жолдорду биздин доор өттүбү? доо кетүү коркунучу бар болсо; экинчи - Кыргызстанда арзан кытай жүк көп жана байк сооротуучу жагынан каалаган үчүн көп калтырат жалдаган деп табышы мүмкүн.
Албетте, Кыргызстан, анын сонун мүнөзү жана көк көлдөрдүн үчүн сапары кетүү зарыл.
BICYCLE KIRGIZSTAN
Kırgızstandın kiyin teep minip alat? Albette, bul na ulam aymaktın tooluu topologiyanın jana ötö naçar sapatı joldordu jana köp sandagan "n", kıyın boluşu mümkün emes ekenin belgiley ketüü kerek. Ele Kırgız Respublikasının şaar da özgöçö turisttik tartuu bolup sanalat, jana kapital, Bişkek, albette, ölkö abdan kooz jer jok bolot, birok al uçak menen oşol jakka jetüü üçün jönököy bolup sanalat.

siler da bir maşine jaldap alat saytında Yuristanbek taşuu narkı, aba köz karandı. jakşı bölünöt emne tuuraluu pikirler: bir jagınan, oroy joldordu bizdin door öttübü? doo ketüü korkunuçu bar bolso; ekinçi - Kırgızstanda arzan kıtay jük köp jana bayk soorotuuçu jagınan kaalagan üçün köp kaltırat jaldagan dep tabışı mümkün.
Albette, Kırgızstan, anın sonun münözü jana kök köldördün üçün saparı ketüü zarıl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.