Po co kupować rower stacjonarny?

Po co kupować rower stacjonarny?

Moda na zdrowy styl życia zadomowiła się w naszym społeczeństwie już chyba na dobre. Jak tylko robi się ciepło, wielu ludzi uprawia jogging, jeździ na rowerze czy spaceruje z kijkami. Co zrobić, by utrzymać formę także w sezonie zimowym? Czy warto zapisywać się na siłownię, czy można zadbać o siebie nie wychodząc z domu? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista - nie trzeba wydawać pieniędzy na karnety, by przejść zimę aktywnie. Wystarczy zakupić rower stacjonarny i uprawiać sport w domowym zaciszu, oglądając ulubiony serial czy słuchając muzyki.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rowerów stacjonarnych, co oznacza, że trzeba się zorientować, jaki rower będzie dla nas najlepszy. Rowery stacjonarne można podzielić według wielu kryteriów. Kluczowy wydaje się podział ze względu na pozycję zajmowaną przez ćwiczącego - tu rowery dzielą się na pionowe i poziome. Rowery, na których osoba ćwicząca znajduje się w pozycji pionowej można podzielić jeszcze na spinningowe i rekreacyjno-rehabilitacyjne. Czym kierować się przy wyborze roweru?

Dla kogo przeznaczony jest rower poziomy?

Rowery stacjonarne poziome przeznaczone są dla osób ceniących sobie wygodę podczas ćwiczenia. W tak zwanej poziomce pedały znajdują się w przedniej części urządzenia, z tyłu natomiast zlokalizowane wygodne siedzenie przypominające raczej fotel niż rowerowe siodełko. Dzięki temu korzystanie ze sprzętu jest bardzo wygodne.

Rowery poziome przeznaczone są również dla osób starszych i będących w trakcie rehabilitacji po urazach kończyn dolnych. Dzięki wygodnej i bardzo stabilnej pozycji, ćwiczący nie musi skupiać się na utrzymywaniu równowagi. Może dzięki temu oddać się w pełni wykonywanemu ćwiczeniu. Rower poziomy może pomóc również otyłym osobom w rozpoczęciu walki ze zbędnymi kilogramami.

Rowery pionowe rekreacyjne i rehabilitacyjne

Rowery stacjonarne pionowe to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj sprzętu sportowego spotykany w polskich domach i mieszkaniach. Właściwie każdy ma takie urządzenie w swoim domu. Rower rekreacyjny lub rehabilitacyjny przeznaczony jest dla większości ludzi pragnących poprawić swój stan zdrowia i swoją kondycję. Ćwiczący przyjmuje w czasie jazdy wyprostowaną, wygodną pozycję. Dzięki temu na takim rowerze ćwiczyć może każdy zdrowy człowiek.

Rowery pionowe stacjonarne mogą pomóc również w rehabilitacji osób po urazach ortopedycznych. Większość dostępnych na rynku modeli posiada możliwość regulacji obciążenia, któremu poddawane są mięśnie ćwiczącego. To pozwala na wykonywanie ćwiczeń także tym osobom, które mają zniszczone stawy i muszą "jeździć" praktycznie bez oporu.

Rowery spinningowe

Na rowerze spinningowym osoba ćwicząca przyjmuje pozycję pochyloną, czyli zbliżoną do tej, jaką przyjmują kolarze w czasie wyścigu. Rower stacjonarny tego typu przeznaczony jest przede wszystkim dla sportowców, którzy chcą podtrzymać formę w czasie sezonu zimowego, bez konieczności wychodzenia na dwór.

Ze względu na wymuszoną pozycję pochyloną, rower tego typu nie jest raczej polecany osobom z problemami z kręgosłupem oraz tym, którzy mają słabsze mięśnie grzbietowe. Jeśli ktoś na co dzień nie jeździ rowerem crossowym lub szosowym, lepiej, żeby wybrał tradycyjny rower pionowy, aniżeli rower do spinningu.

Napęd i obciążenie w rowerach stacjonarnych

Większość rowerów stacjonarnych posiada pedały połączone z obciążeniem za pomocą paska przeniesienia napędu. Zdarzają się też i takie rowery, w których moment obrotowy z korby przenoszony jest na obciążenie za pomocą łańcucha. Jest to jednak rzadziej spotykane rozwiązanie.

Nieco większa dowolność panuje w kwestii obciążenia. Większość rowerów posiada możliwość regulacji obciążenia i dostosowania go do potrzeb osoby wykonującej ćwiczenia. Zasadniczo wyróżnia się 4 rodzaje obciążenia w rowerach stacjonarnych - czyli mechaniczne, magnetyczne, elektromagnetyczne i powietrzne.

Zasada działania obciążenia mechanicznego

Obciążenie mechaniczne jest zdecydowanie najprostsze i najbardziej popularne, szczególnie w tańszych rowerach treningowych oraz w rowerach spinningowych. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta - element mechaniczny dotyka koła, które napędzane jest z pedałów przez osobę ćwiczącą. Im mocniej blokada naciska na koło, tym trudniej się jedzie i tym więcej siły trzeba włożyć, by utrzymać w ruchu obracającą się masę. Trudno o precyzyjną regulację obciążenia mechanicznego. Taki układ wymaga również konserwacji i smarowania.

Obciążenie magnetyczne

Obciążenie tego typu można najczęściej bardzo dokładnie ustawiać. Robi się to przy pomocy komputera zainstalowanego w rowerze. Opór wyczuwany w czasie jazdy generowany jest przez pole magnetyczne. To dość popularne rozwiązanie stosowane w lepszych rowerach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych

Obciążenie elektromagnetyczne

Tego typu obciążenie spotykane jest wyłącznie w rowerach stacjonarnych klasy premium. Tutaj obciążenie powstaje w wyniku oddziaływania pola elektromagnetycznego na obracający się element. Wielkość obciążenia, a tym samym intensywność treningu możemy regulować za pomocą komputera.

Obciążenie powietrzne

To dość rzadko spotykany sposób dokładania obciążenia w rowerach stacjonarnych, jednak i takie urządzenia można znaleźć na rynku. W porównaniu do rowerów z obciążeniem mechanicznym, magnetycznym czy elektromagnetycznym, te rowery są zdecydowanie większe, a w oczy rzuca się olbrzymi wiatrak, który obraca się w miarę poruszania pedałami. Taki rower pracuje nieco głośniej, a podmuch powietrza, który wytwarza może przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając konkretny rower trzeba przede wszystkim powiedzieć sobie, ile będzie się z niego korzystać. Chcąc jeździć sporadycznie, warto zakupić niedrogi sprzęt ogólnego przeznaczenia. Nowoczesne, naszpikowane elektroniką rowery treningowe przeznaczone są raczej dla tych ludzi, którzy chcą trenować regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.