Niezbędnik rowerowy - jak zadbać o wyposażenie?

Niezbędnik rowerowy - jak zadbać o wyposażenie?

Jazda na rowerze jest bardzo popularnym środkiem transportu, coraz częściej jeździmy rowerem do pracy lub rekreacyjnie. Jakie jest najważniejsze wyposażenie rowerzysty? Co to jest niezbędnik rowerowy? W tekście poniżej przedstawimy najważniejsze akcesoria, które są przydatne przy jeździe rowerem.

Niezbędnik rowerzysty, czyli co musisz mieć

Jednym z najważniejszych akcesoriów do jazdy na rowerze, który powinien być niezbędnikiem każdego rowerzysty, jest kask. Kask rowerowy ma za zadanie chronić naszą głowę przed urazami. Niewątpliwie kask rowerowy zmniejszy rozmiar szkód i urazów podczas upadku, dodatkowo wpływa na pewność i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy. Kask rowerowy jest również ochroną przed intensywnymi promieniami słońca, porywistym wiatrem i deszczem.

Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia roweru, który powinien być niezbędnikiem rowerzysty, jest dobrze działający hamulec. Wydaje się to oczywiste, ale zdarza się, że rowerzyści przed rozpoczęciem jazdy nie sprawdzają stanu technicznego swojego sprzętu, jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Dobrze działający rower to podstawa, dlatego też trzeba dbać o stan roweru.

Światła w rowerze również należą do niezbędnika rowerowego. Poza bezpieczeństwem związanym z widocznością rowerzysty warto wiedzieć, że czerwony odblask zamontowany z tyłu roweru powinien być zamontowany na stałe, regulują to przepisy prawa. Trzeba mieć na wyposażeniu dodatkowo jedno przednie światło o jasnej barwie, wymagane po zmroku, wcześniej wymienione odblaskowe światło czerwone tylne.

Do niezbędnika rowerzysty co wielu zaskakuje, należy również dzwonek lub inne urządzenie wydające głośny i przeraźliwy dźwięk. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, jego głównym zadaniem jest ostrzeganie innych uczestników ruchu drogowego w sytuacji niebezpieczeństwa na drodze.

Co jest niezbędne na wycieczce rowerowej?

Wybierając się na wycieczkę rowerową, musimy zadbać o wyżej wymieniony niezbędnik rowerzysty, ale dodatkowo o parę innych kwestii. Niezbędnik rowerowy na wycieczkę lub dłuższą przejażdżkę rowerem składa się z kilku dodatkowych przedmiotów. Przede wszystkim błotnik rowerowy, nigdy nie możesz być pewien, jaka pogoda będzie podczas dłużej podróży rowerem, dlatego też warto do roweru zamontować błotniki, które będą chroniły nas przed błotem i wodą. Kolejnym niezbędnym elementem jest pompka do roweru, podczas dłużej wycieczki rowerowej może zdarzyć się, że powietrze ujdzie z opon, nie możemy być pewni, że spotkamy kogoś, kto będzie nam w stanie pomóc, dlatego warto mieć ze sobą ten przedmiot. Inną rzeczą, która jest bardzo często wykorzystywana przez rowerzystów, jest sakwa rowerowa. Pozwala ona na zabranie podstawowej apteczki, wody oraz prowiantu.

Podsumowanie

Niezbędnik rowerowy to wszystko to, co może być przydatne podczas jazdy rowerem oraz ma za zadanie tworzyć bezpieczne warunki na drodze dla nas jako rowerzystów, oraz innych uczestników ruchu drogowego. Warto odpowiedzialnie podchodzić do sprawdzenia wyposażenia roweru. Pozostałe części rowerowe, które mogą wymagać wymiany, a nie potrzebują wizyty w serwisie zawsze warto mieć w garażu.