Trenażer do roweru, jaki wybrać?

Trenażer do roweru, jaki wybrać?

Trenażer do roweru to jedna z lepszych opcji dla wszystkich osób, które uwielbiają jeździć rowerem przez cały rok, jednak chcą uniknąć przy tym trudnych warunków pogodowych. Czym jest trenażer rowerowy i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? 

Czym jest trenażer do roweru?

Trenażer do roweru jest urządzeniem, które pozwala na jazdę w warunkach domowych. W przeciwieństwie do dobrze znanych rowerków stacjonarnych, tutaj niezbędne jest wstawienie własnego roweru. Tylne koło zostaje uniesione, a następnie dociśnięte przez rolkę, co pozwala stworzyć opór. Dzięki temu, że tylne koło znajduje się w górze, gdy zaczynamy kręcić pedałami to i tak nigdzie nie pojedziemy. Na rynku znajdziemy kilka typów trenażerów, które nieco się od siebie różnią. 

Trenażer rolkowy

Jednym z częstych wybór jest trenażer rolkowy, który składa się z trzech rolek. Pierwsza z nich umiejscowiona jest pod osią przedniego koła, a kolejne dwie znajdują się na tylnym kole. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Wykorzystanie rolek pozwala w najlepszy sposób oddać wrażenie jazdy na zewnątrz, jednakże jednocześnie niezbędne jest ciągłe skupienie i zachowanie równowagi. Takie wyjście mimo większych wymagań, uczy jazdy na wprost, pomagając wzmocnić mięśnie głębokie. Sporą wadą takiego rozwiązania będzie z pewnością brak możliwości regulacji oporu, przez co możliwe jest ćwiczenie jedynie na niskich intensywnościach.

Rolki to z świetny wybór dla zawodowych kolarzy. Sprzęt można z łatwością zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Rolki są niewielkie i dość poręczne. Jest to również popularny wybór wśród kolarzy torowych, którzy mogą ćwiczyć równowagę, będącą priorytetem w trakcie zawodów. 

Typy trenażerów

Trenażery do rowerów możemy podzielić nie tylko pod kątem ich rodzaju, ale również ze względu na wykorzystany system oporowy.

Trenażer powietrzny pozwala wytworzyć opór dzięki zastosowaniu wiatraka. Jego częstotliwość wzrasta proporcjonalnie do szybkości pedałowania. To szczególnie ciekawy wybór dla osób początkujących, które nie wymagają od sprzętu zbyt wiele. Sporą wadą może być jednak hałas generowany w trakcie jazdy.

Trenażer magnetyczny to zdecydowanie jeden z popularniejszych zakupów. Jest on przede wszystkim bardzo cichy, a ponadto pozwala w łatwy sposób regulować opór, co odbywa się przy oddalaniu bądź przybliżaniu magnesów. Możliwe jest to podczas jazdy przy wykorzystaniu manetki. 

Kolejny z typów to trenażer hydrokinetyczny, przy którym wykorzystuje się żel bądź specjalny olej. Takie rozwiązanie pozwala bardziej symulować warunki panujące na dworze. Ten rodzaj trenażera jest także cichszy od modelu magnetycznego. 

Ostatni już, a zarazem najdroższy to trenażer elektromagnetyczny, który jest już znacznie bardziej zaawansowanym urządzeniem. Pozwala on urozmaicić trening oraz w świetny sposób odwzorować jazdę na zewnątrz. Modele te posiadają wbudowane wiele funkcji m.in. czujnik prędkości, mocy czy kadencji. W większości modeli znajdziemy również aplikację, która pozwala poczuć się niczym w grze, gdzie możemy nawet rywalizować z innymi osobami.