Jaki rower na komunię kupić?

Jaki rower na komunię kupić?

Wraz z nadejściem wiosny, w Polsce rozpoczyna się okres komunijny. Nie da się ukryć, że rower stał się tradycyjnym prezentem na tę uroczystość. Nie wyparła go nadal, nawet najdroższa elektronika. Rower na komunię nie może być banalny, nietrwały lub niezgodny z oczekiwaniami przyszłego właściciela. Tu zaczynają się najczęściej problemy, dotyczące wyboru odpowiedniego rodzaju i modelu.

Jak wybrać odpowiedni rower?

Wybierając odpowiedni rower, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie ceną oraz wyglądem. Bardzo istotne jest, aby dobrać rower do wzrostu i możliwości dziecka. Dobrze jest wziąć również pod uwagę, czy przyszły posiadacz jest zainteresowany tematyką jazdy wyczynowej, czy rower to tylko i wyłącznie element weekendowych wycieczek z rówieśnikami. W wieku 9 czy 10 lat nie warto fundować dziecku pełnej puli przerzutek i gadżetów. W większej mierze ich potencjał i tak nie zostanie wykorzystany.

Drugą, bardzo ważną rzeczą jest dokonanie zakupu w specjalistycznym sklepie rowerowym. Jednoślady dostępne w marketach są zazwyczaj gorszej jakości a wśród obsługi nie znajdziemy nikogo, kto pomoże nam profesjonalnie dobrać rower do przyszłego właściciela. Nie otrzymamy również gwarancji serwisowej, która w przypadku dziecka, może się okazać zbawienna i zaoszczędzić nam wiele nerwów i pieniędzy.

Trzecią kwestią jest budżet. Jeśli nie jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel minimum 800zł, to dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie kogoś, z kim moglibyśmy współdzielić ten zakup, bądź zrezygnować i pomyśleć nad wyborem innego prezentu. Poniżej tej kwoty w większości przypadków są to rowery kiepskiej jakości, rzutujące na jakość bezpieczeństwa jazdy. To stwarza już bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Rodzaje rowerów

Do wyboru dla dzieci, mamy rowery:

  • Miejskie - czyli solidna konstrukcja, dostosowana do pokonywania utwardzonych, miejskich dróg, przewożenia bagażu i częstego ruszania i zatrzymywania się. Najczęściej występujący element rozpoznawczy, to pojemny kosz, montowany do kierownicy.
  • Górskie - czyli lekka konstrukcja, bardzo wytrzymała. Przystosowana do jazdy w trudnym - zarówno górzystym - jak i miejskim terenie. Charakteryzują go amortyzatory i przerzutki, ułatwiające jazdę w każdych warunkach.
  • BMX - czyli rowery wyczynowe. Wyróżniają się solidną, wzmocnioną konstrukcją, oraz niezwykłą zwinnością. Stworzone, do wykonywania zarówno podstawowych jak i najbardziej skomplikowanych trików. Cechy charakterystyczne, to małe koła i artystyczny design
  • Szosowe - czyli rowery zwinne, lekkie, wytrzymałe. Dostosowane do jazdy po twardych nawierzchniach. Także do jazdy wyczynowej. Stworzone, do osiągania jak najwyższych prędkości. Cechy charakterystyczne, to cienkie opony.
  • Crossowe - czyli rowery wszechstronne. Lekkie, zwinne, trwałe. Stworzone, aby osiągać najlepsze wyniki, niemal w każdych warunkach. Świetnie nadaje się do jazdy po bezdrożach i twardych nawierzchniach szosowych. Cechą charakterystyczną, jest szeroka gama przełożeń, pozwalająca na swobodną jazdę w każdych warunkach.

Rower na kominię dla dziewczynki

rower na komunię dla dziewczynki

Rower dla dziewczynki, powinniśmy dobierać do jej wzrostu, oraz długości nogi, mierzonej od wewnętrznej strony uda, do samej ziemii. Jeśli nie mamy możliwości wzięcia miary z dziecka, najistotniejszy, będzie jego wzrost. Te parametry, pozwolą nam wybrać rower, który posłuży dziecku dłuższy czas i nie sprawi mu trudności podczas jazdy. Rower powinien być lekki, mieć ramę odpowiednią dla dziewczynki - tak zwaną damkę i oczywiście dziewczęce akcenty czy to kolorystyczne, czy techniczne np. koszyk. Dziewczynki rzadko preferują jazdę agresywną lub wyczynową. Z tego względu najlepszym wyborem będzie rower miejski - zwany również holederką, lub rower górski. Jeśli dysponujemy większym budżetem, idealnym wyborem będzie rower crossowy, który sprawdzi się w każdych warunkach i na każdej płaszczyźnie zainteresowań kolarstwem. Jedyną wadą jest trudna dostępność rowerów crossowych w rozmiarach dziecięcych.

Rower na komunię dla chłopca

rower na komunię dla chłopca
Biorąc pod uwagę chłopięce zamiłowanie do przygody i ekstremalnych wyczynów, najlepszym wyborem w niskim budżecie będzie rower górski. Z łatwością podoła miejskim drogom, wiejskim bezdrożom i podstawowym trikom.

Jeśli chłopiec przejawia zamiłowanie do jazdy wyczynowej, BMX spełni jego oczekiwania na najwyższym poziomie.

Jeśli z kolei dysponujemy większym budżetem i chcemy aby rower sprawdził się w każdych warunkach, model crossowy będzie idealny.

Zasada dobierania roweru dla dziecka jest taka sama, jak przy rowerze dla dziewczynki. Jeśli mamy wiedzę tylko i wyłącznie na temat wzrostu, sprzedawca w profesjonalnym sklepie rowerowym i tak wybierze odpowiedni model.

Warto pamiętać, że rower na komunię, to nie jest rower, który kupujemy dziecku na wiele lat. Ma on spełniać swoje funkcje w danym przedziale wiekowym i wzrostowym. Dlatego właśnie nie warto kupować "na wyrost". Dziecko musi mieć możliwość swobodnego oparcia stóp o podłoże i bez problemu dosięgać do kierownicy. Każdy z tych elementów, powinien być regulowany. Dokonując wyboru, bierzmy również pod uwagę realne możliwości małego kolarza. Nie warto wydawać kroci, aby rower spędził długie lata w piwnicy.

Oferując rower, warto też pamiętać o bezpieczeństwie. Dobrym pomysłem, będzie zakup dodatkowych akcesoriów, takich jak opaski odblaskowe, kamizelka odblaskowa, kask czy dzwonek. Nie zapominajmy, aby kolorystykę roweru dobrać do upodobań przyszłego właściciela a nie swoich własnych. To wszystko na pewno sprawi, że na twarzy dziecka pojawi się duży, bezcenny uśmiech, a rower posłuży mu przez długi czas, dając przy tym olbrzymią dozę frajdy i radości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.