Opony rowerowe - jak dobrać do trasy?

Opony rowerowe - jak dobrać do trasy?

Wybór właściwych opon dla naszego roweru, w zależności od naszych oczekiwań i określonym planowaniu co do jego użytkowania jest bardzo ważną kwestią. Jak wiadomo, poruszać można się po różnym terenie, zarówno płaskim i niezbyt wymagającym od nas wysiłku, jak również na terenie górzystym, który niesie ze sobą inny rodzaj aktywności. Opony dobierane właśnie do konkretnego typu podłoża i rodzaju tras, które zamierzamy przemierzać, z pewnością umożliwią nam wykorzystanie w pełni oczekiwanych przez nas możliwości roweru. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie opon?

Rozmiar opon dobieramy według własnych preferencji i rodzaju terenu

Na rozmiar opony składają się jej średnica i szerokość, które należy dobierać nie tylko do obręczy, ale także do ramy roweru oraz widelca. Kluczowym parametrem jest średnica, gdyż możemy wedle własnych preferencji dopasować szerszy bądź nieco węższy wariant. Musimy natomiast kierować się w tym temacie pewnymi standardami przypisanymi do konkretnych rowerów. Szersza opona zapewni nam dobrą przyczepność do podłoża oraz większą amortyzację na pokonywanych nierównościach, jednak będzie się jechało na nich wolniej i ciężej. Węższe opony zapewnią nam natomiast niższe opory toczenia i mniejszą wagę, ale będą posiadały gorszą przyczepność oraz gorsze właściwości amortyzacyjne. Przede wszystkim, oprócz własnych upodobań, powinno się wziąć pod uwagę teren, po którym mamy zamiar się poruszać. Nie wszystkie opony będą pasowały do każdego rodzaju roweru nawet ze względu na rozmaitą wielkość ramy czy obręczy. Poza tym wybór za szerokich lub za wąskich opon do terenu, który tego nie wymaga, jest bezużyteczne. Inne opony powinniśmy wybierać na jeżdżenie po leśnych ścieżkach, a inne po parkach bądź ulicach miasta.       

Podstawowe rodzaje opon rowerowych, a styl jazdy

Właściwie dobrane opony rowerowe będą nam służyły o wiele dłużej niż te, które będziemy eksploatowali na nieodpowiednim podłożu. Opony szosowe są prawie gładkie i bardzo wąskie, co decyduje o słabej przyczepności na innym terenie niż asfalt oraz przy gorszej pogodzie. Występują jednak modele, które posiadają niewielki bieżnik ułatwiający poruszanie się np. podczas deszczu. Głównym celem tak stworzonych opon jest stawianie jak najmniejszego oporu w trakcie jazdy. Opony przeznaczone do rowerów górskich to zazwyczaj opony terenowe, które posiadają wystające kostki bieżnika na całej powierzchni. Tego typu opony bardzo dobrze sobie radzą w trudnych warunkach panujących na drodze,
a dzieje się to za sprawą dużej przyczepności do podłoża. Na asfalcie natomiast nie będą pełniły swojej właściwej funkcji, gdyż będą posiadały wysokie opory toczenia. Opony semi-slick to uniwersalny wariant, który stara się uzyskać kompromis wobec różnego rodzaju terenu. Taka odmiana opon dysponuje bieżnikiem, który na środku nie posiada (lub bardzo delikatnie) wystających elementów, co pozwala na dobre jego toczenie się po asfalcie. Po bokach natomiast znajdują się niewielkie klocki bieżnika, ułatwiające poruszanie się poza tym terenem. Takie uniwersalne rozwiązanie nie będzie w pełni oddawało swoich funkcji
w zależności od konkretnej trasy, jednak będzie świetną opcją dla osób, które przemieszczają się po różnych podłożu. Opony zimowe z kolcami są przeznaczone na typowo oblodzone i nieodśnieżone powierzchnie. Takie opony są idealnym wyborem, dla osób, które nie chcą rezygnować z jazdy rowerem, nawet wtedy kiedy jest zima, a warunki pogodowe są trudne. Eksploatując je na suchej powierzchni, kolce bardzo szybko ulegają zniszczeniu, dlatego należy używać je wyłącznie w warunkach zimowych. Ważnym aspektem w tym temacie jest to, iż należy pamiętać o zmianie opon na nowe zdecydowanie wcześniej zanim bieżnik będzie maksymalnie wytarty. W sytuacji tak zużytego bieżnika droga hamowania jest znacznie wydłużona i jeśli będziemy musieli nagle zatrzymać rower, może się to dla nas źle skończyć. Istotne jest zatem, aby kontrolować na bieżąco stan naszych opon i ich poziom zużycia.

Opona rowerowa BikeSalon

Źródło: Sklep i serwis rowerowy BikeSalon

Opony rowerowe Continental

Jedną z najbardziej popularnych marek, produkującą opony na szeroką skalę jest niemiecka marka Continental. Została założona w 1871 roku w Hanowerze i zajmuje się także  produkcją opon do samochodów osobowych oraz transportowych. Dzięki ogromnemu doświadczeniu w tym temacie opony rowerowe Continental są wykonane z mieszanek gumy, która jest wytrzymała, lekka oraz cechuje się niebywałą przyczepnością i odpornością na ewentualne przebicia. Ta wiodąca na rynku marka posiada ogromny wybór rozmaitych opon, zarówno tych do codziennego użytku, jak i przeznaczonych do wyjątkowo trudnych warunków na drodze. Opony Continental to przede wszystkim doskonała jakość, ale też bezpieczeństwo.

Nie wiesz jak dobrać opony rowerowe do trasy? Odwiedź sklep online -> BikeSalon.pl/opony-rowerowe lub jeden z naszych punktów stacjonarnych:

1) Gdynia
ul. Chwaszczyńska 68
2) Warszawa
ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38 b
Źródło: Sklep i serwis rowerowy BikeSalon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.