Jak dopasować liczniki rowerowe do swojego roweru?

Jak dopasować liczniki rowerowe do swojego roweru?

Chociaż jazda na rowerze i wycieczki rowerowe to przede wszystkim przyjemna pasja, z niej może narodzić się coś nowego. Duch rywalizacji, chęć uczestniczenia w zawodach rowerowych, maratonie czy triathlonie. Profesjonalne liczniki rowerowe precyzyjnie określają nie tylko prędkość średnią i maksymalną, ale też przemierzony dystans, ilość spalonych kalorii, zmiany w nachyleniu podłoża itp. Zamiast korzystać z aplikacji na smartfona, w którym GPS czasami pozostawia wiele do życzenia, i kupować konto premium, zainwestuj w profesjonalny licznik rowerowy! Jak go kupić?

Dzięki licznikowi rowerowemu jesteś w stanie ustalić, ile sumarycznie kilometrów Twój rower przejechał pod Twoimi skrzydłami. Jeśli kiedykolwiek chciałbyś go sprzedać albo wymienić na nowszy model, informacja o całkowitym przebiegu - jak w przypadku sprzedaży samochodu - pomoże Ci w wycenie. Jak dopasować licznik rowerowy?

Jakie są rodzaje liczników rowerowych?

Jedne z rodzajów liczników rowerowych to liczniki bezprzewodowe i przewodowe na rower. Jaki licznik kupić - przewodowy czy bezprzewodowy? Do liczników bezprzewodowych należą komputery rowerowe i nawigacje rowerowe GPS. To droższe modele niż liczniki rowerowe przewodowe, które mają przewód biegnący od czujnika licznika, osobny czujnik i magnes.

Licznik przewodowy czy bezprzewodowy - jaki wybrać?

Nie ma znaczenia, na jakiej wysokości zostanie przymocowany za pomocą przewodu czujnik - powinien jednak być przymocowany na tyle dobrze, aby podczas jazdy nie istniało ryzyko zerwania przewodu czy jego zaplątania w koło. W zestawie z licznikiem bezprzewodowym znajduje się także magnes, który powinien być przyczepiony do szprychy w odległości od czujnika nie większej, niż rekomenduje producent. Ten zestaw przekazuje informację do licznika na temat obrotu koła - wymagana jest jeszcze konfiguracja, czyli m.in. podanie licznikowi poprawnego obwodu koła…

Licznik przewodowy to znacznie prostsze, choć droższe rozwiązanie, warte wyboru zwłaszcza w sytuacji, w której jeden licznik rowerowy chcesz użytkować na co najmniej dwóch jednośladach. Zamontowanie licznika przewodowego na rower i konfiguracja są prostsze i szybsze.

Jakie funkcje powinien mieć licznik rowerowy?

Podstawowe informacje, jakie powinien dawać dobry licznik rowerowy, to:

  • dystans całkowity i jednodniowy (jednorazowy),
  • średnią prędkość,
  • czas jazdy na rowerze,
  • data i godzina.

Ponadto nawet najtańszy licznik rowerowy powinien mieć funkcję automatycznego startu i zatrzymywania, kiedy np. robisz sobie kilkuminutowy postój. Obowiązkowy dla liczników rowerowych powinien być także podświetlany ekran, aby móc z niego korzystać po zmroku.

Zaawansowane liczniki rowerowe pokazują dodatkowo takie informacje, jak:

  • maksymalna i minimalna prędkość,
  • temperatura,
  • ilość spalonych kalorii,
  • Twój puls (ta informacja jest pokazywana, jeżeli licznik rowerowy jest kompatybilny z pulsometrem na klatkę piersiową, który można dokupić; urządzenie podaje puls średni, maksymalny i minimalny),
  • zmiany nachyleń podłoża,
  • licznik okrążeń.

Droższe liczniki rowerowe mają także wbudowany GPS, dzięki któremu cała trasa na rowerze zostaje zarejestrowana, a następnie dane mogą zostać przesłane na komputer czy smartfona. Jeżeli licznik rowerowy będzie miał także pamięć ostatnich ustawień, licznik kadencji, tryb oszczędzania baterii, funkcję uśpienia i rozpoznawania drugiego roweru - będzie naprawdę świetny.

Jeśli znasz swój puls podczas jazdy na rowerze, dzięki określeniu swojego tętna maksymalnego możesz określić, w jakich ramach mieścił się Twój wysiłek - czy był tlenowy, czy beztlenowy. Ma to rozróżnienie dla budowania wydolności i analizy, jaki wysiłek na rowerze męczy Cię najbardziej. I w jakich obszarach możesz jeszcze poprawić wyniki.

Intrygującą funkcją w nowych licznikach rowerowych jest Carbon Offset - obliczanie ilości niewyprodukowanego dwutlenku węgla. Dzięki czemu rowerzysta jest w stanie ocenić poziom intensywności swojego wysiłku. Niektórych liczników na rower można używać też jako monitorów aktywności podczas spacerów. Co prawda nie jest to gadżet tak samo poręczny jak smartwatch, ale ciekawy jest fakt, że licznik rowerowy może mieć wbudowany także krokomierz.

Jaki powinien być najlepszy licznik rowerowy?

Najlepszy licznik rowerowy dla każdego będzie oznaczał spełnienie innych wymagań. Jednak bardzo dobre liczniki rowerowe - niezależnie od funkcji - są wodoodporne. Jak inaczej wyobrażać sobie korzystanie z tego licznika podczas delikatnej mżawki czy nawet ulewy? Pamiętaj, że gwarancja licznika rowerowego może nie obejmować wystawienia go na gorsze warunki i pretensji, że został np. zalany.

Najlepszy licznik rowerowy dla Ciebie powinien mieć wystarczająco duży, czytelny ekran, oraz odpowiadający warunkom, w jakich jeździsz, zakres temperatur. Co Ci po tanim liczniku rowerowym, który nagle przestanie działać w upalny dzień albo zawiesi się na wieczność podczas mroźnej zimy? Granica wytrzymałości niektórych liczników to 0°C, dlatego mogą nie działać poprawnie podczas mrozów - a szkoda robić luki w monitorowaniu swoich treningów.

Skoro już wspomnieliśmy o ekranie licznika rowerowego - sprawdź, czy możesz modyfikować ustawienia wyświetlania informacji. Może jednego dnia ważniejszy dla Ciebie będzie przejechany dystans, a innego - maksymalna prędkość oraz ilość spalonych kalorii.

Ważne są też wymiary licznika rowerowego. Jeżeli wybierasz się na kilkudniową wycieczkę, prawdopodobnie będziesz przypinać rower do miejskich stojaków i innych miejsc. W nawet pozornie odludnej lokalizacji nie warto ryzykować i zostawiać cennych rzeczy na rowerze - licznik rowerowy powinien być na tyle mały i zgrabny, aby móc go schować do kieszeni albo wierzchniej kieszonki plecaka.

Licznik rowerowy - czy da się połączyć ze smartfonem?

Tak, nowoczesny licznik rowerowy bezprzewodowy można połączyć ze smartfonem. Dzięki połączeniu licznika rowerowego ze smartfonem to urządzenie w pewnym sensie przypomina smartwatch. Wyświetla powiadomienia o przychodzących wiadomościach i połączeniach. To zarówno plus - funkcja, dzięki której podczas wycieczki rowerowej nie ominie Cię żaden telefon - ale też minus dla osób, które w czasie jazdy na rowerze chcą się odizolować. Wówczas nie warto przepłacać za tę funkcję.

Jaki licznik rowerowy kupić w Ceneo.pl?

W porównywarce cenowej Ceneo.pl zobaczysz liczniki rowerowe znanych producentów. Liczniki rowerowe Sigma, Kross, Cateye, Ciclo Sport i Kellys są na wyciągnięcie ręki. Przed zakupem najlepszego licznika rowerowego w Ceneo sprawdź nie tylko ceny, ale przede wszystkim parametry urządzeń i przeczytaj recenzje naszej społeczności rowerowej. W kategorii liczniki rowerowe mamy ponad 500 produktów, ale dzięki precyzyjnym filtrom jesteś w stanie szybko ograniczyć tę liczbę do liczników rowerowych, które spełniają Twoje indywidualne oczekiwania. Sprawdź również ranking najlepszych liczników rowerowychr i przekonaj się, który pasuje do Twojego stylu jazdy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.