Jak dobrać buty rowerowe?

Jak dobrać buty rowerowe?

Jeżeli rowerem jeździsz tylko do pracy i z powrotem, nie masz potrzeby kupowania specjalnych butów rowerowych na tak krótkie i mało wymagające trasy. Inaczej jest z jazdą na rowerze górskim, trekkingowym albo szosowym.

Jazda na rowerze po długich i trudnych trasach wymaga nie tylko dobrania odpowiednich opon rowerowych, komfortowych ubrań termoaktywnych i kasku rowerowego na wszelki wypadek, ale także butów rowerowych, jeżeli chcesz uniknąć zmęczonych, przegrzanych i obtartych stóp.

Teoretycznie dobranie butów rowerowych do stylu jazdy i roweru wydaje się proste, ale w praktyce trudno dostać dobre buty rowerowe w przystępnej cenie - na szczęście jest Ceneo.pl z porównywarką butów rowerowych i poradnikiem, dzięki któremu rozwiejesz swoje wątpliwości i już będziesz wiedzieć, jakie buty rowerowe kupić.

Jak dopasować rozmiar butów rowerowych?

Jeżeli kupujesz buty rowerowe online, nie sugeruj się tylko numerem butów, które nosisz na co dzień. Aby dobrać rozmiar butów rowerowych, musisz zmierzyć długość swoich stóp i dopasować wynik do tabeli z rozmiarami obuwia danego producenta.

Jak zmierzyć stopy, aby dobrać rozmiar butów na rower?

W tym celu weź dużą kartkę papieru i ołówek. Stań stopą na kartce i odrysuj jej kształt. Zmierz długość od czubka dużego palca do pięty i dodaj do niego przynajmniej 0,5 cm, czyli zapasowy luz dla stopy. Sprawdź w tabeli, jakiemu rozmiarowi butów rowerowych odpowiada długość Twoich stóp. Dla porównania zmierz długości wkładki w Twoich butach z płaską podeszwą, najlepiej sportowych.

Dlaczego do długości należy dodać minimum 0,5 cm? W ciągu dnia, nawet bez aktywności fizycznej, stopy delikatnie puchną, zwłaszcza kiedy dużo chodzimy, a co dopiero, kiedy jeździmy przez kilka godzin na rowerze. Jeżeli wybierzesz za małe buty rowerowe, zaczną Cię uwierać w trakcie jazdy. Obuwie rowerowe raczej nie rozbija się na długość dzięki sztywnym czubkom i zapiętkom - ewentualnie może minimalnie rozszerzyć się w poprzek.

Mierzenie stóp a dopasowanie butów rowerowych

Ten sposób jest konieczny, jeżeli nie masz możliwości wcześniejszego zmierzenia butów w stacjonarnym sklepie rowerowym lub sportowym. Jeśli możesz, znajdź sklep, w którym przesyłka butów na rower i ich zwroty są darmowe - w razie nietrafnego wyboru oszczędzisz pieniądze. Niestety długość wkładki to nie wszystko - jeżeli masz szczupłą stopę, może się okazać, że but rowerowy nawet po solidnym zawiązaniu wydaje się za szeroki - i na odwrót. Może się także okazać, że jest dobry pod względem rozmiaru, ale nieprzyjemnie uwiera Cię w jednym miejscu, np. na wysokości cholewki albo z boku pięty.

Jak uniknąć błędnego wyboru rozmiaru butów na rower?

Zawsze możesz zamówić dwie pary butów rowerowych w zbliżonych rozmiarach i przystępnych cenach dzięki Ceneo.pl, a po przymiarce w domu zwrócić jedną parę. Minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania środków pieniężnych na dwie pary butów i potem oczekiwanie na zwrot pieniędzy za jedną parę od sklepu.

Jak dobrać buty rowerowe do pedałów zatrzaskowych?

Buty na rower do pedałów zatrzaskowych muszą mieć w podeszwie wbudowane otwory, do których mocuje się bloki z pedałów. Najprościej mówiąc, należy pamiętać, aby buty rowerowe pasowały do bloków w pedałach zatrzaskowych. Producenci takiego obuwia podają nazwy systemów zatrzaskowych, z którymi są kompatybilne dane buty rowerowe.

Takie obuwie nazywamy butami SPD, czyli butami Shimano Pedaling Dynamics - to nazwa najpopularniejszego systemu zatrzaskowego używanego w pedałach rowerów górskich. System zatrzaskowy w pedałach rowerów szosowych ma skrót SPD-SL - konstrukcja takich systemów jest inna, przede wszystkim stosowane są większe bloki, a but jest mocniej przymocowany do pedału. Ponadto jego podeszwa jest najtwardsza spośród wszystkich butów rowerowych.

Buty rowerowe SPD i SPD-SL - na jakim rowerze mogę w nich jeździć?

W butach SPD i SPD-SL (przeznaczonych odpowiednio do roweru MTB i roweru szosowego) można jeździć także na zwykłym rowerze miejskim czy rowerze trekkingowym - czasami w zestawie producenci dołączają specjalne zaślepki, które wkłada się w miejsce mocowania bloku pedału zatrzaskowego, ale nie jest to konieczne.

Buty do jazdy na rowerze a buty do biegania - czym się różnią?

Buty do jazdy na rowerze - zwłaszcza szosowym - mają o wiele twardszą podeszwę niż buty do biegania, które zapewniają naturalne przetaczanie się stopy w czasie biegu dzięki bardzo elastycznej podeszwie. O ile w butach do biegania możesz udać się na przejażdżkę rowerem miejskim, o tyle nie polecamy ich na wycieczki rowerem górskim i szosowym - elastyczna podeszwa szybko mogłaby ulec zniszczeniu, bo nie jest odporna na takie obciążenie.

Buty rowerowe - jak twardość podeszwy?

Czujesz się komfortowo, kiedy jeździsz w zwykłych adidasach na rowerze miejskim albo turystycznym na krótkie wycieczki łatwymi trasami? Taka sama wygoda nie jest odczuwalna podczas bardzo szybkiej jazdy na rowerze szosowym albo podczas stromizn pokonywanych na rowerze górskim. Im sztywniejsza jest podeszwa butów rowerowych, tym lepiej przenosi energię, jaką wkładamy w pedałowanie w celu osiągnięcia określonej prędkości.

Jednak im sztywniejsza podeszwa butów na rower, tym mniej komfortowe chodzenie w nich pieszo. Oczywiście nie jest to ich główne przeznaczenie, ale weź pod uwagę, czy podczas wycieczki rowerowej zamierzasz np. zwiedzać pieszo obce Ci miasto i zabytki. Jeżeli tak, wybierz buty rowerowe o średniej twardości podeszwy, dzięki której nie będziesz czuł się jak z kamienną płytą doczepioną pod spodem stóp.

Jakie są rodzaje butów rowerowych?

Buty rowerowe różnią się od siebie przeznaczeniem do konkretnego typu roweru. Wyróżniamy buty rowerowe do roweru szosowego, MTB, trekkingowego, BMX, buty rowerowe zimowe. Buty do łatwej jazdy miejskiej to zwykłe, codzienne obuwie do chodzenia.

  • Buty rowerowe szosowe - mają najtwardszą podeszwę z wszystkich rodzajów butów rowerowych, ale są także bardzo lekkie. Dzięki bardzo twardej podeszwie jak najwięcej energii jest przekazywane pedałom i utrzymanie wysokiej prędkości mniej obciąża nogi.
  • Buty rowerowe do roweru górskiego (MTB) - podeszwa butów do MTB jest miększa niż podeszwa butów szosowych. Także mają stabilizujące stopę, regulowane zapięcia.
  • Buty do roweru trekkingowego i turystycznego - te buty są z kolei miększe od podeszew w butach do MTB. To buty idealne do wycieczek pieszo-rowerowych, kiedy np. chcesz przejechać 50 km w jedną stronę, aby pozwiedzać ciekawe okolice pieszo i wrócić znów 50 km na rowerze.
  • Buty rowerowe BMX - buty na rower do jazdy wyczynowej i ekstremalnej. Twardość podeszwy jest podobna do tej w butach do roweru szosowego - przyczepność stopy do pedałów musi być duża.
  • Buty rowerowe na zimę - powinny mieć ocieplane cholewki, które zapobiegają przedostawaniu się opadów i wilgoci do wnętrza butów - jednak nie powinny sięgać wyżej niż za kostkę, aby nie powodować obtarć nawet mimo ciepłych skarpetek. Ważna jest także wodoodporność (rodzaj membrany!) i profil podeszwy.

Każde buty rowerowe powinny być zapinane na rzepy czy klamry. Są dostępne buty rowerowe sznurowane z opcją schowania sznurowadeł, jednak wobec ryzyka wkręcenia się sznurówek w koła lepiej wybrać bezpieczniejsze zapięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.