Jak wymienić pedały w rowerze - szybko i sprawnie.

Jak wymienić pedały w rowerze - szybko i sprawnie.

Wymiana pedałów w rowerze jest dość prostą czynnością, ale dla początkujących osób może sprawić trochę problemów. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać to to, że jeden z pedałów ma gwint lewy a drugi prawy. W internecie można znaleźć wiele opisanych sytuacji rowerzystów, którzy używali olbrzymiej siły, aby odkręcić pedał, ale najczęściej okazywało się, że po prostu kręcili nie w tę stronę. Poniżej znajdziesz gotowy poradnik krok po kroku, jak wymienić pedały w rowerze.

Pedały w rowerze - jakie narzędzia są potrzebne?

Żeby wymienić pedały rowerowe platformowe lub SPD, potrzebny jest klucz płaski 15 mm oraz klucz imbusowy, standardowy 6 lub 8 mm. Warto mieć dwa klucze, ponieważ to którego trzeba użyć, zależy od modelu pedałów w danym rowerze.

W niektórych przypadkach wystarczył użycie tylko jednego rodzaju klucza, ale w większości pedały trzeba odkręcać obydwoma kluczami. Należy dokładnie przyjrzeć się konstrukcji pedałów, zanim rozpoczniemy ich wymianę czy montaż.

Jak wymienić pedały w rowerze - instrukcja krok po kroku

Na początek należy zdemontować stare pedały. Określenie, który jest prawy, a który lewy jest bardzo proste, ponieważ znajdują się po tej samej stronie, kiedy siedzimy na rowerze. Czyli prawa strona to ta, gdzie znajduje się łańcuch. Trzeba pamiętać o tym, aby nie pomylić stron, ponieważ utrudnimy sobie zadanie, a nawet będziemy mogli doprowadzić do uszkodzeń.

Wykorzystując klucz płaski albo imbus należy odkręcić prawy pedał przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Lewy natomiast odkręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli gwinty są mocno zapieczone, to warto zastosować środek taki jak odrdzewiacz i odczekać kilka minut. W ten sposób znacznie łatwiej szybciej odkręcimy stare pedały.

Jak przykręcić nowe pedały do roweru?

Rozpoczynając działania należy dokładnie wyczyścić gwinty na pedałach oraz na korbie. Przed przykręceniem warto dodatkowo przesmarować gwinty cieniutką warstwą smaru albo specjalną pastą zapobiegającą zapiekaniu gwintów. Łatwiej będzie je można odkręcić w przyszłości, a dodatkowo takie działanie zmniejszy ryzyko skrzypienia w trakcie jazdy, co często można usłyszeć, gdy coś jest źle przykręcone.

Przed montażem nowych pedałów trzeba sprawdzić oznaczenia na korpusie albo na osi, gdzie podana jest informacja, który jest prawy a który lewy. Następnie przykręcamy w odwrotnym kierunku niż podczas odkręcania. Na początku warto gwint przykręcać ręką a dopiero pod koniec użyć klucza. Dokręcanie należy wykonać z czuciem, ponieważ zbyt dużo siły może doprowadzić do uszkodzenia.