Kaski na rower - obowiązkowe wyposażenie rowerzystów

Kaski na rower - obowiązkowe wyposażenie rowerzystów

Kaski na rower to bez cienia wątpliwości jeden z podstawowych elementów wyposażenia u każdego rowerzysty. Pozwalają one przede wszystkim poczuć się nam bezpieczniej. Na rynku możemy znaleźć wiele modeli, które będą różnić się pod wieloma względami. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze? 

Kaski na rower - rodzaje

Kaski na rower mają spełniać przede wszystkim jedną najważniejszą funkcję- muszą zabezpieczyć głowę rowerzysty, głównie w trakcie upadku. Wiele uzależnione jest od terenu, po jakim się poruszamy. To właśnie od rodzaju nawierzchni uzależnione będą potencjalne zagrożenia, dlatego też kaski na rower muszą być dopasowane kształtem oraz zabudową do warunków w jakich jeździmy. 

Dla kolarzy szosowych, którzy większość czasu przebywają na asfalcie zaleca się kask szosowy, który będzie chronić przed uderzeniem w płaskie powierzchnie. Z drugiej strony takie modele muszą być także praktyczne, zapewniając odpowiednią przewiewność. Zalecane są kaski o opływowych kształtach, przypominające kroplę wody. 

W następnej kolejności warto mieć na uwadze rowerzystów bardziej wyczynowych, którzy poruszają się po różnego rodzaju wertepach i nierównościach. W takim przypadku zagrożeń może być znacznie więcej. Decydując się na kask do takiej jazdy powinno wybierać się modele bardziej rozbudowane na potylicy, zachodzące na uszy. W wielu przypadkach znajdziemy także daszek. 

Ważny jest oczywiście również design kasku, stąd w rodzajach podział na płeć rowerzysty. Kask damski jest zazwyczaj również inny jeśli chodzi o zakres rozmiarów, a wyróżniają go najczęściej mocne kolory, takie jak róż czy limonka.

Kaski miejskie oraz technologia in-mold

Dla wielu osób, które poruszają się jedynie w terenie zabudowanym i to w dodatku w celach rekreacyjnych, zaleca się zastosowanie kasku miejskiego. Dla lwiej części użytkowników, mało istotne będą aspekty techniczne kasku, a jedyne co może być ważne to design. W tej kwestii znajdziemy mnóstwo modeli, gdzie przy wyborze decydować będą jedynie preferencje rowerzysty. Miasto to stosunkowo bezpieczny i mało wymagający teren, który nie będzie wymagać dodatkowych zabezpieczeń. 

Niezależnie od dokonanego wyboru, kaski na rower zbudowane są z dwóch części- skorupy zewnętrznej oraz wewnętrznej. Technologia in-mold jest już dziś standardem, która odpowiada za trwałe połączenie tych części. Warto dodać, że jeszcze jakiś czas temu nie było to standardem. Lekkość i wytrzymałość kasku wynika z trwałego połączenia.

Inne istotne cechy kasków na rower

Oprócz aspektów odpowiedzialnych typowo za bezpieczeństwo, nie należy zapominać również o kwestiach komfortu. Dobra wentylacja to jeden z ważniejszych czynników, na który warto zwrócić uwagę. W kaskach na rower znajdziemy otwory, które pozwalają przepuszczać świeże powietrze, dzięki czemu głowa nie nagrzewa się tak szybko. Ogólnie rzecz ujmując, im więcej otworów, tym lepiej. 

Waga kasku łączy się w większości z aspektem bezpieczeństwa. Producenci ciągle pracują na modelami lżejszymi, które nadal będą tak samo wytrzymałe. Najlżejsze z modeli ważą niecałe 200 g, co jest naprawdę świetnym wynikiem. Waga to z pewnością ważny czynnik dla użytkowników, którzy lubią jeździć przez wiele godzin.