Jak dobrać kaski rowerowe?

Jak dobrać kaski rowerowe?

O ile kaski rowerowe są nieobowiązkowym wyposażeniem rowerzystów w Polsce, o tyle warto mieć dobry kask rowerowy, chroniący głowę przed urazami, jakie możemy ponieść w wypadkach na rowerze. Pęknięcie czaszki wskutek np. zderzenia z pieszym albo samochodem i uderzenia ciałem o bruk może mieć tragiczne skutki. Niestety - ilu rowerzystów w swojej miejscowości możesz zobaczyć w kaskach do jazdy miejskiej?

Zapewne stosunkowo niewielu. Chociaż rowerzyści kupują zwykle kaski do jazdy na rowerze górskim, szosowym albo trekkingowym, zdaje się, że lekceważą noszenie kasku do jazdy na rowerze miejskim. Wydaje im się, że na krótkim dystansie i znanej na wylot trasie, którą przemierzają co najmniej dwa razy dziennie, nie przydarzy im się wypadek. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, aby rowerzysta bez kasku wyleciał z roweru i uderzył głową o asfalt.

Kask rowerowy - czy warto? Czy chroni?

Warto mieć kask rowerowy - nawet do krótkiej jazdy rowerem do pracy - ponieważ chroni naszą głowę przed dramatycznymi w skutkach urazami. Niefortunne uderzenie głową o twardą nawierzchnię może prowadzić nawet do kalectwa, śpiączki czy śmierci. Dobry kask rowerowy amortyzuje wstrząsy i chroni czaszkę przed uszkodzeniem - jest to najważniejszy argument przemawiający za noszeniem kasku do jazdy na każdym rowerze.

Kask rowerowy - argumenty przeciw

Przeciwnicy kasków rowerowych twierdzą, że rowerzyści odnoszą stosunkowo mało obrażeń głowy w wypadkach. Jednak wówczas w dyskusji pojawia się problem z przytoczeniem odpowiednich badań i statystyk. Osoby będące przeciw kaskom rowerowym twierdzą także, że kask na rower wcale nie chroni przed wypadkiem. To prawda - kask rowerowy, podobnie jak samo noszenie gazu pieprzowego czy zapinanie pasów w samochodzie, nie zapobiega wypadkom, ale znacznie łagodzi ich skutki.

Mylne jest także myślenie, że rowerzyści w kaskach rowerowych jeżdżą mniej ostrożnie. Takie zachowanie miałoby wynikać z tego, że dzięki kaskowi czują się bezpieczniej i są odważniejsi - jednak czy posiadanie poduszek powietrznych i zapiętych pasów sprawia, że każdy kierowca jest bardziej brawurowy? Oczywiście, że nie. Dlatego argumenty przeciwników kasków w starciu z zaletami kasków rowerowych nie mają szans.

Kask rowerowy - jak dobrać?

Aby dopasować kask rowerowy, pod uwagę musisz wziąć:

  • obwód swojej głowy, aby dobrać rozmiar kasku,
  • warunki jazdy na rowerze (np. miejskie podczas jazdy do pracy albo górskie na długie wycieczce z trudnymi trasami),
  • kształt kasku (np. kask-czapka do jazdy miejskiej albo kask aerodynamiczny o opływowym kształcie do jazdy na czas)
  • liczbę i wielkość otworów wentylacyjnych z siateczką lub bez,
  • rodzaj tworzywa i wykonanie kasku,
  • system regulacji zapięcia,
  • możliwość przymocowania kamerki,
  • maksymalny budżet,
  • dodatki: daszek przeciwsłoneczny, odpinaną osłonę na szczękę, lusterko wsteczne, elementy odblaskowe, szybkę, oświetlenie.

Pamiętaj, aby najpierw dobrać kask rowerowy pod względem parametrów, a następnie z kasków spełniających Twoje wymagania wybrać model w optymalnej cenie.

Kask rowerowy - jak dobrać rozmiar?

Aby dobrać rozmiar kasku rowerowego, trzeba zmierzyć obwód swojej głowy i następnie zerknąć do tabeli rozmiarów danego producenta kasków, aby sprawdzić, jaki rozmiar kasku odpowiada naszemu obwodowi. Przed zakupem warto zmierzyć kask w sklepie rowerowym lub wybrać zakup z bezpłatnym zwrotem, oprócz rozmiaru kasku rowerowego liczy się bowiem także jego kształt.

Może się okazać, że kask jest idealny pod względem rozmiaru, ale uwiera w jednym punkcie. Bywa także, że obwód naszej głowy jest umieszczony w tabeli jako średni wynik między dwoma rozmiarami. Wtedy przymiarka kasku na żywo jest konieczna. Zawsze możesz go zamówić  taniej w sklepie internetowym. Mierzony kask nie powinien się poruszać na głowie (minimalne przesuwanie się jest dopuszczalne w przypadku kasków z miękką wyściółką), uwierać - a zapięcie powinno pozwalać na dogodną regulację.

Kask rowerowy do jazdy miejskiej - jak wybrać?

Kask rowerowy do jazdy miejskiej powinien być dobrze wentylowany, wytrzymały, a niektórzy powiedzą także, że modny: na rynku nie brak stylizowanych, kolorowych kasków damskich i męskich. Kask do jazdy na rowerze miejskim nie musi mieć tak wielu otworów wentylacyjnych jak kask do jazdy wyścigowej (aczkolwiek przyda się minimum 12-15 otworów) ani aerodynamicznego kształtu. To najprostszy model kasku rowerowego, służący przede wszystkim do spokojnej jazdy. W mieście sprawdzi się także uniwersalny kask MTB z daszkiem, który możesz włożyć na wycieczkę góralem.

Podczas codziennej jazdy w mieście prawdopodobnie obędziesz się też bez daszka chroniącego przed słońcem (alternatywą są sportowe okulary przeciwsłoneczne na rower), lusterka wstecznego i lampki - ale kask miejski powinien mieć elementy odblaskowe lub diodę LED umieszczoną z tyłu głowy, co zwiększa Twoją widoczność po zmroku.

Kaski do jazdy miejskiej, podobnie jak do sportowej, mogą różnić się budową. Kask może mieć zewnętrzną skorupę oddzieloną od wewnętrznej, wyjmowanej antybakteryjnej wyściółki - w takim rozwiązaniu (technologii MIPS - Multidirectional Impact Protection System) amortyzacja jest większa. Alternatywą jest klasyczny kask miejski wykonany metodą in-mold, powstały przez wtryskiwanie polistyrenu do formy z tworzywa.

Kask rowerowy do jazdy na czas - jaki wybrać?

Kask rowerowy do jazdy na czas to np. typowy kask aerodynamiczny posiadający opływowy kształt, otwory wentylacyjne (mniej niż w kasku MTB) i nie mający daszka. Budowa kasku do jazdy na czas, nazywana nawet “agresywną”, pozwala osiągnąć lepsze wyniki w maratonach, triathlonach itp., ponieważ zmniejsza opór powietrza.

Kask rowerowy do jazdy na rowerze górskim - jaki wybrać?

Kask na rower górski to np. kask enduro, czyli bardziej zabudowany w tylnej części kask MTB. Kask enduro charakteryzuje lekkość, wytrzymałość i liczne otwory wentylacyjne z siateczką zapobiegającą zarówno wpadaniu owadów, jak i dostawaniu się do środka wody. Na trudne, wyjątkowo wyboiste trasy i do jazdy wyczynowej rowerzyści górscy wybierają także kaski full-face jak motocyklowe lub kaski z szybką i odpinaną szczęką. Takie kaski chronią dodatkowo oczy przed zanieczyszczeniami, a dolną część głowy - przed obrażeniami.

Kask rowerowy z daszkiem czy bez - jaki kupić?

Daszków raczej nie uświadczysz w kaskach rowerowych do jazdy na czas, kaskach szosowych i kaskach typu orzeszek (bez otworów wentylacyjnych!), a także w niektórych kaskach miejskich. Warto kupić kask rowerowy z daszkiem, jeżeli nie masz sportowych okularów przeciwsłonecznych i jeździsz na rowerze w deszczu. Daszek kasku chroni częściowo oczy przed opadem deszczu i promieniami słonecznymi.

Kup kask rowerowy bez daszku, jeżeli gustujesz w szybkiej jeździe i bierzesz udział w wyścigach. Aerodynamiczny kask zwykle nie ma daszka, który zwiększyłby opór, a przez to rowerzysta straciłby na prędkości, kiedy w maratonie liczy się każda sekunda.

Kask rowerowy z atestem - jaki?

Każdy kask rowerowy powinien mieć normę EN 1078, oznaczającą, że kask może być legalnie sprzedawany w Europie i spełnia normy wytyczone przez Unię Europejską. Warto sprawdzić, czy kask posiada także inne atesty i jakimi technologiami chwali się jego producent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.