Dzieci z ogromnym zapałem uczą się nowych rzeczy i entuzjastycznie podchodzą do nowych wyzwań. Jednym z nich jest jazda na rowerze. Już dwuletnie maluchy, które stabilnie i pewnie chodzą, chętnie trenują równowagę i zręczność. Pomagają im w tym popularne rowerki biegowe, czyli specjalnie zaprojektowane jeździki, które na pierwszy rzut oka przypominają tradycyjne rowerki dziecięce, są od nich jednak bezpieczniejsze i łatwiejsze do opanowania przez małe dziecko. Rowerki biegowe rozpoczynają przygodę malucha z jednośladami, pozwalają szybciej opanować technikę jazdy na dwóch kółkach, a przede wszystkim zapewniają ogromną frajdę z odkrycia nowego sposobu przemieszczania się. Jaki rowerek biegowy wybrać, aby dziecko chętnie z niego korzystało?
Kiedy kupić dziecku rowerek biegowy?
Zazwyczaj gdy zauważymy, że nasza pociecha zaczyna pewnie chodzić i biegać, staje się coraz bardziej mobilna i zręczna, podejmujemy decyzję o kupnie biegówki. Producenci oferują rowerki przeznaczone dla maluchów już od pierwszego roku życia, których wzrost nie przekracza 80 cm. Wraz z wiekiem dziecka, zmieniają się też rozmiary rowerków biegowych. Wiele modeli wyposażonych jest jednak w wygodną regulację, dzięki której biegówki mogą służyć aż do momentu, gdy dziecko przechodzi na naukę jazdy na tradycyjnym rowerku z dodatkowymi kółkami.
Jaki rozmiar rowerka biegowego wybrać?
Niezależnie od wieku dziecka, rowerek biegowy powinien być przede wszystkim dopasowany do jego wzrostu. Jest to kluczowe kryterium, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Dzieci jednak intensywnie rosną, więc warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych szczegółów w wybranym przez nas modelu. Jednym z nich jest możliwość regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy. Dzięki temu mały rowerzysta będzie mógł cieszyć się swoim pierwszym jednośladem przez długi czas.
Dopasowanie właściwej wielkości rowerka również nie jest tak trudne, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Wystarczy zmierzyć przekrok malucha, czyli wysokość od ziemi do kroku – w bucikach oraz w pozycji wyprostowanej. Uzyskany w ten sposób wymiar będzie stanowił maksymalną wysokość siodełka. Dziecko jadąc na rowerku, powinno mieć lekko ugięte nóżki, dzięki czemu będzie czuło się pewniej i stabilniej. Modele drewniane z reguły mają mniejszy zakres regulacji, niż rowerki wykonane z metalu. Warto przed zakupem zapoznać się z instrukcją producenta.
Rowerek biegowy – model drewniany czy metalowy?
Rowerek dla dziecka powinien być przede wszystkim lekki. W razie upadku, maluchowi będzie łatwiej się podnieść, a także prowadzić biegówkę. Kwestia wyboru materiału zależy od gustu i upodobania rodziców. Zarówno przy zakupie modeli drewnianych, jak i metalowych warto zwrócić uwagę na jakość. Rowerki drewniane będą bardziej podatne na zarysowania lub wgniecenia, jednak są dużo przyjemniejsze w kontakcie ze skórą dziecka, niż metal.
Alternatywą dla rowerków drewnianych i metalowych są biegówki wykonane z plastiku. Choć te modele są na pewno najlżejsze, to ich mankamentem może być brak regulacji siodełka oraz kierownicy. Plastikowe kółka będą odpowiednie do jazdy po domu, jednak na chodniku mogą szybko się zniszczyć. Rowerki biegowe z plastiku to idealna opcja dla najmłodszych dzieci.
Koła pompowane czy piankowe?
Zarówno modele wyposażone w koła piankowe, jak i pompowane mają swoich zwolenników. Po pierwsze ze względu na awaryjność - koła wykonane z pianki nie wymagają pompowania i są odporne na przedziurawienia. Jednak tradycyjne koła gumowe lepiej dopasowują się do podłoża i amortyzują wstrząsy podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy entuzjastami komfortowej jazdy, czy posiadamy bardziej praktyczne podejście w kwestii kół, jeśli dziecko nie czuje się zbyt komfortowo na rowerku biegowym, żadne koła nie zdadzą egzaminu. Rozwiązaniem w tej sytuacji są rowerki biegowe trójkołowe. Niektóre modele posiadają indywidualną regulację, dzięki której rodzic może dowolnie decydować z dzieckiem o zamontowaniu dwóch lub trzech kółek.
Ważne są szczegóły
Wybierając rowerek biegowy dla malucha, warto kierować się takimi rozwiązaniami, jak odpowiednio wyprofilowane, antypoślizgowe chwyty kierownicy oraz kształt siodełka. Bardziej zaawansowanym małym rowerzystom może przypaść do gustu podpórka, na której będą mogli oprzeć nóżki podczas odpoczynku.
Choć hamulce nie są obowiązkowym elementem wyposażenia rowerków biegowych, warto rozważyć zakup modelu, który posiada dźwignię hamulcową. Dzięki temu maluch wzmocni koordynację oraz zdobędzie kolejne doświadczenie w procesie przesiadki na tradycyjny rower.
Ważne są również walory estetyczne rowerka biegowego. Warto wziąć pod uwagę preferencje dziecka, upodobania kolorystyczne, zamiłowanie do gadżetów, typu koraliki, dzwonek, czy koszyczek.
Dobrze dobrany rowerek biegowy sprawi, że dziecko będzie czerpało ogromną frajdę z jazdy na dwóch kółkach. Warto więc starannie przeanalizować szczegóły dotyczące rozwiązań technicznych oraz estetycznych biegówki dla malucha. Bez względu na to, czy nasza pociecha od razu pokocha jazdę na jednośladzie, czy będzie potrzebowała więcej czasu, aby złapać bakcyla, przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo - kask oraz odpowiednie miejsce do nauki jazdy.