Rowery kolarskie - historia

Rowery kolarskie - historia

Tour de France, czy inne zawody kolarskie towarzyszą nam już od bardzo dawna - tak samo jak rowery kolarskie. Prawdą jest, że sport zwany kolarstwem istnieje już od ponad 100 lat. Pierwsza edycja zawodów o nazwie Tour de France odbyła się w roku 1903, czyli bardzo dawno temu - od tego czasu technologia rowerów szosowych bardzo się rozwinęła - co zmieniło się w rowerach szosowych przez ten czas?

Rowery kolarskie - jak wyglądały na początku?

Historia pierwszych rowerów szosowych sięga początku XX wieku - wtedy zaczęto organizować zawody Tour de France - były to, i nadal są, najbardziej prestiżowe zawody kolarskie. Prawdą jest, że na początku rowery szosowe wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj - dziesiątki lat poświęcone na dopracowywanie konstrukcji zrobiły swoje - szczególnie, gdy wielu producentów zaczęło wprowadzać ramy wykonane z karbonu, czyli specjalnego, bardzo lekkiego i jednocześnie wytrzymałego tworzywa sztucznego. W ten sposób udało się ograniczyć masę ramy do prawdziwego minimum, co pozwoliło na osiągnięcie o wiele lepszych wyników.
Jednak oprócz masy roweru, w wyścigach kolarskich liczy się też opływowość, która nie była tak łatwa do osiągnięcia - potrzebna była ewolucja ramy, która była stosowana na przestrzeni wielu lat. Dopiero w okolicy lat osiemdziesiątych pojawiła się technologia, która pozwoliła w łatwy sposób testować aerodynamikę ram rowerowych. Technologia, która sprawiła, że rowery kolarskie stały się bardziej opływowe jest oczywiście tunel aerodynamiczny - to on pozwolił na obliczenie sił działających na różne typy ram rowerowych i pozwolił na wyłonienie najlepszych projektów.

Jaka jest przyszłość kolarzówek?

Rowery szosowe obecnie są bardzo lekkie i niezwykle opływowe. Tak naprawdę, przełomowe rozwiązania dotyczące ich lekkości pojawiły się dopiero po roku 2000, a czołowi producenci tych maszyn niemal każdego roku zaskakują nas nowym ulepszeniem - często wpływają one nieznacznie na wagę, czy aerodynamikę, jednak jest to pewne ulepszenie. Według nas, podobnie sprawa będzie wyglądać w przyszłości - nawet mimo, że pojawiają się przełomy w postaci alternatywnych napędów. Czemu? Są one niezwykle ciężkie i naszym zdaniem może okazać się, że nic nigdy nie przebije klasycznych napędów, które znamy.

Na zakończenie, świetnym sposobem na potwierdzenie tego, że branża cały czas się rozwija w wolnym tempie jest tabela czasów Tour de France, która zmienia się z roku na rok - najlepsze czasy stale są ustanawiane na nowo. Jest to najlepszym potwierdzeniem tego, że rowery szosowe stają się coraz szybsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.