Jeżeli chcesz uniknąć bólu, obtarć i odparzeń podczas jazdy na rowerze, absolutne must-have to dobre siodełko rowerowe. To jedno z najważniejszych akcesoriów rowerowych, decydujące o komforcie jazdy. Siodełko rowerowe ma znaczenie zarówno podczas codziennej jazdy rowerem miejskim po wybrukowanej kostce, jak i kilkugodzinnych tras wiodących przez rozmaite powierzchnie - od asfaltu przez szosę po leśne ścieżki rowerowe.
Jeśli kiedykolwiek miałeś/-aś okazję przejechać się po mieście wypożyczonym rowerem, mogło Ci zupełnie nie przypasować jego siodełko. Twarde, zbyt wąskie, obcierające newralgiczne miejsca, które podczas jazdy na Twoim rowerze nie cierpią aż tak bardzo. Jest tak dlatego, że nie istnieje jedno uniwersalne siodełko rowerowe. Na rynku są tylko modele unisex.
Wybór siodełka do roweru (siodełka rowerowe) jest zależny od wielu czynników, począwszy od budowy Twojego ciała po rodzaj roweru. Siodełka rowerów z wypożyczalni nie przypasują każdemu. Wyobraź sobie, jak jeździłoby się z takim na co dzień… Jak dobrać siodełko rowerowe, aby uniknąć cielesnych nieprzyjemności?
Najlepsze siodełko rowerowe - jakie powinno mieć cechy?
Chociaż wybór siodełka do roweru zależy od płci, związanej z nią budowy anatomicznej, wagi osoby jeżdżącej, pozycji w trakcie jazdy oraz rodzaju roweru, najlepsze siodełka rowerowe mają kilka uniwersalnych cech, o których warto pamiętać.
- Siodełko żelowe do roweru - nie bez powodu rowerzyści i rowerzystki kupują nakładki żelowe na zbyt twarde siodełka rowerowe. Siodełka żelowe rowerowe lepiej amortyzują wstrząsy w porównaniu do siodełek piankowych na rower. Ponadto amortyzacja siodełka wypełnionego żelem nie pogarsza się wskutek częstego używania. Siodełka żelowe na rower są trwalsze niż piankowe i dostosowują się do kształtu ciała.
- Siodełko z karbonowymi prętami - często spotykane są siodełka ze stalowymi prętami, lecz są one cięższe od siodełek z prętami karbonowymi lub tytanowymi, a w dodatku pochłaniają mniej wstrząsów i są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Siodełko skórzane na rower - siodełko może być wypełnione żelem, ale warto, aby jego warstwa zewnętrzna była wykonana ze skóry naturalnej. Siodełka rowerowe ze skóry ekologicznej (sztucznej skóry) i innych tworzyw sztucznych są tańsze, ale są mniej trwałe od siodełek skórzanych, a materiał nie pozwala skórze oddychać i może nasiąkać potem, co następnie skutkuje nieprzyjemnym zapachem siodełka. Aby siodełko skórzane służyło jak najdłużej, trzeba je odpowiednio pielęgnować, tak samo jak buty ze skóry.
Jak zmierzyć rozstaw między kośćmi kulszowymi, aby dobrać dobre siodełko rowerowe?
Rozstaw kości kulszowych możesz zmierzyć na dwa sposoby: samodzielnie i w sklepie rowerowym. W domu wystarczy usiąść (w pozycji zbliżonej do jazdy na rowerze) na miękkim podłożu (piance, tekturze falistej), na którym zostanie odciśnięty ślad. Następnie trzeba zmierzyć odległość między dwoma najgłębszymi punktami. W sklepach rowerowych siada się na specjalnych podkładkach żelowych. Dzięki tej mierze można dobrać odpowiednią szerokość siodełka tak, aby nie sprawiało bólu po wielokrotnym testowaniu na różnych dystansach.
Weź też pod uwagę wcześniejsze odczucia. Jeżeli mimo wielokrotnych testów żadne wąskie siodełko rowerowe dobrej marki na długie trasy się u Ciebie nie sprawdziło, sprawdź te nieco szersze siodełka do rowerów mimo obiegowych opinii. Być może dotychczasowe siodełka miały nieprawidłową szerokość względem Twojej budowy ciała.
Jak dobrać siodełko dla kobiety do roweru damskiego?
Siodełka rowerowe dla kobiet są zwykle szersze niż męskie siodełka rowerowe, ale przy doborze siodełka dla danej płci obowiązują te same reguły, czyli połączenie wyboru właściwego rozmiaru z doborem siodełka to rodzaju roweru.
Jak dobrać siodełko dla mężczyzny do roweru?
Siodełka rowerowe dla mężczyzn z reguły są węższe niż siodełka rowerowe dla kobiet. Mężczyzna może kupić specjalne siodełko z otworem dla wygody okolic intymnych, aby uniknąć nieprzyjemnego, nadmiernego ucisku na przednią część ciała w przypadku dużego nachylenia nad kierownicą. W takiej sytuacji dzięki męskiemu siodełku z otworem krocze nie jest poddane za dużemu naciskowi, a wentylacja okolic intymnych jest większa.
Szerokie siodełko rowerowe czy wąskie?
Na długie wycieczki rowerowe polecane są węższe siodełka rowerowe do sportowej jazdy, a na codzienną jazdę do pracy na rowerze miejskim - szersze i nieco miększe siodełko do jazdy turystycznej w wyprostowanej pozycji, wtedy bowiem pozycja ciała nie jest bardzo pochylona, a tempo jazdy jest wolniejsze niż na rowerze szosowym.
Czy pierwsza jazda na nowym siodełku rowerowym boli?
Nie jest to reguła. Do każdego nowego siodełka rowerowego trzeba się przyzwyczaić, także niech nie zdziwi Cię początkowe uczucie dyskomfortu po kilkunastu kilometrach. Wynika to z dostosowywania się Twojego ciała do nowego profilu siedzenia. Jak dobrać siodełko do rodzaju roweru?
Jak dobrać siodełko rowerowe do roweru trekkingowego?
Siodełko do roweru trekkingowego powinno być wąskie, dostosowane do jazdy sportowej, wydłużone, a także obite skórą, zszyte i wypełnione żelem - takie zapewnia komfort jazdy i trwałość na lata. Do rowerów używanych na dłuższych i bardziej wymagających trasach (trekkingowych, szosowych, górskich) polecane są wydłużone siodełka, dzięki którym możliwe jest wygodne przesuwanie się do przodu i tyłu w celu odpowiedniego balansowania ciężkością ciała.
Ważne, aby zmiany pozycji na siodełku w rowerze trekkingowym były kontrolowane. Z dobrze dobranym siodełkiem nie ma mowy o mimowolnym zsuwaniu się w trakcie jazdy nawet po wyboistym terenie. Siodełko do roweru trekkingowego może mieć perforowane boki z wiązaniem rzemykami, które umożliwiają idealne dopasowanie siodełka do kształtu ciała (to np. siodełko Brooks).
Jak dobrać siodełko do roweru górskiego MTB?
Siodełko do roweru górskiego MTB powinno być przeznaczone do jazdy sportowej i wyczynowej, nawet jeżeli jeździsz rowerem górskim zarówno w mieście, jak i po trudnych trasach. Siodełko do roweru MTB powinno być siodełkiem żelowym, które jest lepszym i trwalszym amortyzatorem niż siodełko piankowe - te nie zapewni dobrego komfortu jazdy poza drogami asfaltowymi i stosunkowo gładkimi ścieżkami.
Kształt siodełka do roweru górskiego - jak już wspomnieliśmy - zależy od płci i budowy anatomicznej. Aby wybrać właściwe siedzenie do MTB, trzeba zmierzyć rozstaw kości kulszowych i dla porównania zmierzyć także obecne siodełko w rowerze górskim, aby dowiedzieć się, dlaczego jest takie niewygodne (czy jest za szerokie, czy za wąskie). Siodełko do MTB powinno być skórzane (pozwala na oddychalność) oraz szyte (klejone są mniej trwałe). Niektóre siodełka do rowerów górskich są wyposażone w sprężynową amortyzację.
Jak dobrać siodełko do roweru miejskiego?
Najtrudniejsze warunki, na jakie może trafić rower miejski, to dziury w asfaltowej drodze czy krzywa nawierzchnia z kostki. Na typowym rowerze miejskim nie rozwijamy takich prędkości jak na rowerze górskim, a sama jazda odbywa się w pozycji o małym kącie nachylenia do kierownicy, więc nacisk ciała na siedzenie jest większy.
Siodełko do roweru miejskiego powinno być teoretycznie szersze niż do roweru trekkingowego - ale rozmiar zależy oczywiście od rozstawu kości kulszowych. Siodełko do roweru miejskiego może mieć amortyzujące sprężyny i regulowaną podpórkę, a kształt siodełka miejskiego może być wyprofilowany tak, aby zmniejszać nacisk w okolicy kości ogonowej.