Tanie rowery dla dzieci - jak wybrać bezpieczny i bezawaryjny sprzęt?

Rodzice z dumą podziwiają, jak ich dziecko stawia pierwsze kroki, zaczyna mówić i samodzielnie wykonywać wiele czynności. Jednak mało satysfakcjonujące jest patrzenie, jak dziecko szybko - za szybko - wyrasta z dopiero co kupionych ubrań i butów, nudzi się niektórymi zabawkami. Podobnie jest z rowerem dla dziecka - bardzo szybko może wyrosnąć zarówno ze swojego pierwszego rowerka, jak i komunijnego jednośladu. Jaki tani rower dla dziecka kupić, aby było zadowolone, a rower był dobrej jakości?

Tanie rowery dla dzieci dzielą się na kilka kategorii. Mamy tanie rowery biegowe dla dzieci, przeznaczone nawet dla rocznych i półtorarocznych dzieci i maluchów, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia. Rowerek biegowy dla dziecka może mieć dwa kółka boczne lub trzy kółka, które zapewniają najlepszą stabilizację dla najmłodszych.

Po rowerze biegowym czas na przesiadkę na dziecięcy rower na czterech kółkach. Jaka jest różnica między nim a rowerkiem biegowym? Przede wszystkim w napędzaniu roweru. Rowerek biegowy nie ma pedałów. Kojarzycie samochód Freda Flinstona? Siedząc na rowerku biegowym, dziecko jednocześnie biegnie. Dzięki temu uczy się równowagi, balansowania ciałem, panowania nad prędkością, hamowania i rozwija koncentrację, musi bowiem zwracać baczną uwagę na wiele ruchomych obiektów w otoczeniu.

Tani rower na czterech kółkach po nauce jazdy może służyć dziecku także jako pierwszy rower dwukołowy - po odpięciu wspomagających kółeczek bocznych. Potem rodziców czeka już tylko wymiana roweru dziecięcego na większy i bardziej zaawansowany pod względem osprzętu czy gadżetów rower dla przedszkolaka czy dziecka w wieku szkolnym. Czym się kierować przy zakupie tanich rowerów dla dziecka?

Tani rower dla dziecka - jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar roweru dla dziecka należy wybrać na podstawie długości nogi dziecka, mierzonej od krocza do śródstopia. Jeżeli rower dziecięcy ma być niespodzianką, dziecku zawsze można powiedzieć, że bierzemy miarę na nowe spodenki, chociaż zawsze warto, aby dziecko sprawdziło w sklepie rowerek przed zakupem.

W Internecie znajdziesz tabele poszczególnych producentów, w których podają oni wiek dziecka, długość nogi dziecka w calach i centymetrach oraz przyporządkowują tym wymiarom dobry rozmiar ramy rowerowej.

Tani rower dla dziecka z marketu - czy kupić?

Podobnie jak nie kupujemy dziecku roweru większego niż potrzebuje - na zapas - tak samo nie kupujemy najtańszych rowerów dziecięcych z marketu. Tanie rowery dziecięce z marketu są w tak okazyjnych cenach, bo ich producenci oszczędzają np. na częściach rowerowych. O ile rowerek biegowy nie ma łańcucha, przerzutek, a często także hamulców, o tyle tani rower dwukołowy z marketu może być po prostu niebezpieczny. W Internecie nie brakuje historii o rowerach, w których podczas pierwszej jazdy odpadła kierownica. Nie dość, że taka sytuacja jest niebezpieczna dla malucha, to może go zniechęcić do jazdy na rowerze.

Tani rower biegowy dla dziecka - jak dobrać?

Pierwszy rower biegowy dla dziecka jest najprostszym rowerem do kupienia ze względu na brak części tak bardzo istotnych na przykład w rowerze górskim dla dziecka: hamulców (nie mają ich wszystkie rowery biegowe), pedałów, łańcucha, amortyzatorów, błotników i tym podobnych - dlatego jest też tańszy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka jego elementów, istotnych dla malucha, a także na właściwy rozmiar.

Dziecko na rowerku biegowym powinno móc bez przeszkód dotykać stopami ziemi po obu stronach jednośladu - bez przechylania się na jedną ze stron. Jeżeli jest inaczej, rowerek biegowy jest za duży. Jeżeli dziecko nie dosięga stopami do ziemi, siedząc na rowerku biegowym, może mieć problemy z odpychaniem się, rozpędzaniem, hamowaniem, a także utrzymywaniem prawidłowej postawy.

Tani rowerek biegowy drewniany, stalowy czy aluminiowy?

Rowerek biegowy z ramą rowerową z aluminium jest najbardziej optymalnym wyborem. Jest lżejszy od roweru z ramą stalową, a w porównaniu do roweru drewnianego może umożliwiać większą regulację. Aczkolwiek ciekawy jest fakt, że niektóre rowerki biegowe z drewna można rozmontować w łatwy sposób, co umożliwia na przykład zmianę rowerka biegowego dwukołowego w trójkołowy albo zmianę wysokości górnej części ramy przez jej odwrócenie.

Tani rower czterokołowy dla dziecka - jak dobrać?

Przy wyborze taniego roweru czterokołowego dla dziecka trzeba już zwrócić uwagę na takie elementy, jak łańcuch rowerowy w osłonce, jakość hamulców, liczbę przerzutek, wygodne siodełko, a także jakość bocznych kółeczek i wysokość, na jakiej znajdują się nad podłożem. Boczne kółka powinny być na wysokości 0,5 - 1 cm nad ziemią, aby wspomagały stabilizację dziecka na rowerze w niepewnych sytuacjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko o wiele szybciej złapie balans i nauczy się utrzymywać równowagę.

Warto zwrócić uwagę także na kolor roweru i akcesoria. Producenci do rowerów dla dziewczynek oferują kolorowe koszyki z uroczymi wyściółkami, do rowerów dla chłopców - atrakcyjne sportowe bidony na wodę czy duże klaksony.

Tani rower miejski czy tani rower górski dla dziecka?

Aby zdecydować się na zakup albo roweru miejskiego dla dziecka, albo roweru górskiego (MTB) dla dziecka, trzeba zastanowić się, do czego rower ma służyć dziecku. Czy do jeżdżenia po utwardzonych nawierzchniach w pobliskiej okolicy, czy na wycieczki rowerowe z rodzicami poza miastem? Według stereotypów dziewczynki wolą pastelowe rowery miejskie w stylu holenderskich z gładkimi oponami do jazdy miejskiej, a chłopcy gustują w rowerach górskich. Im większe koła mają i im więcej przerzutek, tym lepiej wypadają w ich oczach i podczas porównywania jednośladu do rowerów kolegów. Rowery z agresywnymi oponami sprawdzą się na nawierzchniach nieutwardzonych, a do pokonywania krzywych chodników, krawężników i kostek są najlepsze opony z bieżnikiem typu semi-slick, czyli na wpół gładkim, na wpół klockowatym.

Niezależnie od rodzaju roweru, warto kupić dla dziecka rower z ramą aluminiową - jak w przypadku pierwszego rowerka biegowego. Są najlżejsze, a pamiętajmy, że dziecko nie ma za wiele siły do prowadzenia swojego roweru.

Jaki tani rower dla dziecka kupić?

Na tani rower dla dziecka warto wydać minimum 600 zł - rowerki biegowe są nawet trzy razy tańsze. Za tę kwotę możemy kupić naprawdę dobry rower warty więcej, a dostępny w promocyjnej cenie, na przykład jeden z rowerów renomowanej firmy Kross albo Puky (udziela aż 5-letniej gwarancji). Nie trzeba polować koniecznie na najnowsze modele rowerów dziecięcych - rower dla dziecka wydany rok temu nie będzie wcale gorszy do pierwszej nauki jazdy, pod warunkiem, że ma części dobrej jakości.

Z dobrych rowerków dla dzieci - biegowych, trójkołowych i dwukołowych - jest znana firma Puky. Rowerek biegowy Puky z regulowanym siodełkiem, kierownicą, oponami piankowymi i aluminiową ramą kosztuje ok. 289 zł. Rowerek dwukołowy Puky dla dziewczynki lub chłopca kosztuje ok. 600 zł i więcej. Za 900-1000 zł dostaniemy już bardzo dobry model, który może nadawać się także do nauki jazdy po wyboistych terenach - pod okiem rodzica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.