Jak powiesić rower na ścianie - solidny uchwyt

Jak powiesić rower na ścianie - solidny uchwyt

Jazda rowerem jest popularną formą aktywności fizycznej oraz spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jednak nie każdy ma miejsce na jego przechowywanie. Ten problem szczególnie dotyczy mieszkań w blokach, a także użytkowników niewielkich lub garaży, w których niełatwo wygospodarować odpowiednią ilość miejsca. Z tego powodu wielu użytkowników jednośladów zastanawia się jak zamocować rower na ścianie i jakich wieszaków użyć. Wybierając odpowiedni uchwyt na rower do mieszkania, lub garażu, należy zwrócić uwagę na kilka charakteryzujących go kwestii. Jak powiesić rower na ścianie?

Jak wybrać odpowiedni wieszak na rower?

Zastanawiając się jak powiesić rower na ścianie, warto zwrócić uwagę na jego gabaryty oraz miejsce, w którym zostanie umiejscowiony, gdyż od tego zależeć może rodzaj zastosowanego mocowania. Istotnym parametrem będzie waga pojazdu, ponieważ to do niej należy dostosować maksymalny udźwig uchwytu. Zbyt słaby uchwyt lub jego mocowanie, może spowodować, że rower ważący kilkanaście kilogramów spadnie na ziemię, powodując uszkodzenia własne i znajdującego się wokół otoczenia.

Jak powiesić rower na ścianie?

Wybierając sposób jak zamocować rower na ścianie, należy zdecydować się, za jaki element rower będzie uchwycony na wieszaku. Najprostszym i zarazem najpowszechniejszym rodzajem są haki trzymające pojazd za ramę. Jednak o ile dzięki nim można w łatwy sposób powiesić rower na ścianie, to sporą wadą może okazać się swobodne przednie koło, które może ubrudzić ścianę, a także styczność pedałów ze ścianą, mogące w dłuższej perspektywie prowadzić do uszkodzenia tynku. W takim przypadku zalecane jest zamontowanie haków na ochraniającej ścianę płycie osb. Lepszym rozwiązaniem pod względem ochrony otoczenia miejsca montowania będzie zastosowanie uchwytu trzymającego rower za przednie koło wraz z podpórką na koło tylne. Wadą takiego rozwiązania jest trudniejsza do zdejmowania z wieszaka, pionowa pozycja pojazdu. Rozwiązaniem łączącym łatwość operowania rowerem, z ochroną powierzchni ściany są uchwyty blokujące pedały i jednocześnie podtrzymujące opony.

Gdzie zamocować uchwyt na rower?

Szukając sposobu jak powiesić rower na ścianie, należy również zwrócić uwagę na miejsce, w którym zamontowany będzie uchwyt. Powinno unikać się miejsc, które nawet w najmniejszym stopniu będą przeszkadzały w korzystaniu z przestrzeni. Wieszak musi być również zamocowany do solidnej powierzchni, dlatego odpadają wszelkie ściany wykonane z np. z karton gipsu. Inną ważną kwestią jest dostęp do wieszaka umożliwiający zakładanie i zdejmowanie roweru w łatwy i wygodny sposób, z tego powodu powinno się unikać miejsc znajdujących się zbyt wysoko oraz umieszczonych w pobliżu np. otwieranych drzwi.