Jak dobrać łańcuch do roweru?

Jak dobrać łańcuch do roweru?

Jaki łańcuch do roweru wybrać?

Jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie wymieniał łańcucha w swoim jednośladzie, to często obawia się wymienić tę część, gdyż sądzi, iż pewnie jest to praca skomplikowana. W rzeczywistości okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne jedynie, wystarczy przed wymianą sprawdzić najpotrzebniejsze informacje. Warto zaznaczyć, iż łańcuch rowerowy jest jednym z najważniejszych elementów w całym rowerze. Dlatego to od niego zależy komfort płynący z pedałowania.

Na co zwrócić uwagę?

Kiedy posiadamy nowy egzemplarz, to wystarczy znaleźć podobny łańcuch do tego, jaki wybrał producent roweru. Jednakże może być tak, że nie mamy takiej możliwości, zatem trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii przy naszych oponach. Najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić na samym początku, jest liczba zębatek, jaką posiadamy w wolnobiegu albo kasecie. Dzięki tej informacji będziemy wiedzieć jaką szerokość powinien mieć łańcuch, gdyż oba te elementy są ściśle ze sobą powiązane. Istnieje pewna zasada, która informuje, że im więcej zębatek występuje tym łańcuch, staje się węższy. Taka informacja jest bardzo ważna, ponieważ ogniwa mają swoją szerokość oraz długość. Dla większości jednośladów drugi parametr jest niezmienny i wynosi 1/2 cala, o tyle z tym pierwszy sprawy wyglądają inaczej. Dodatkowo wyróżniamy dwie szerokości ogniwa wewnętrzną i zewnętrzną. W przypadku, gdy znamy odpowiedzi na wszystkie pytania oraz do jakiej kategorii zaliczany jest nasz rower, to bez problemy wybierzemy odpowiedni łańcuch rowerowy:

  • Łańcuch jednorzędowy- pasuje do rowerów z napędem jednorzędowym. Łańcuchy w tej kategorii wynoszą kolejno 1/8 cala bądź 3/32 cala. Większość rowerów będzie wyposażona w tej pierwszy typ, lecz aby mieć stuprocentową pewność warto dodatkowo go zmierzyć, bo nieliczne modele korzystają z 3/32 cala. Taki typ łańcucha najczęściej jest spotykany w BMX-ach.
  • Łańcuch 5-8 rzędowy- pasuje do rowerów zawierających od 5 do 8 zębatek. Szerokość łańcucha wynosi 3/32 cala i jest montowany w starszych rowerach górskich.
  • Łańcuch 9-rzędowy- analogicznie jak wcześniej pasuje do zębatek z 9,10 lub 11 rzędowym napędem. Cechuje się tym, że jest węższy używany w rowerach klasy MTB czy w szosówkach.

Rodzaje łańcuchów rowerowych

Następne pytanie, jakie sobie postawimy, brzmi czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Osoby, które nie mają zbytnio czasu na sprawdzanie specyfikacji, wystarczy zdecydować się na łańcuch od tego samego producenta, którego kasetkę mamy zamontowaną w naszym jednośladzie. Oczywiście można zdecydować się na łańcuch od innej firmy, lecz wtedy musimy bardzo zwracać uwagę na jakość oraz cenę.