Rower jesienią - jak się ubrać?

Rower jesienią - jak się ubrać?

Rower jesienią wcale nie musi stać w garażu czy piwnicy. Korzystanie z niego mimo niższej temperatury niż ta panująca latem przynosi korzyści dla zdrowia, odporności, kondycji i daje poczucia szczęścia. Szczególnie, jeśli w cieplejsze pory roku nie oszczędzało się swojego dwukołowego przyjaciela. Aby więc nadal cieszyć się z wycieczek rowerowych trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Sprawdź sam jak ubrać się na rower jesienią.

Przede wszystkim postaw na tak zwaną cebulkę, czyli nakładaj na siebie kilka warstw. To ważne, aby podczas jazdy nie przegrzewać się, jednak trudne do osiągnięcia, kiedy pogoda jest bardzo zmienna. Trzeba pamiętać, że po wyjściu z domu powinno być nam trochę chłodniej. Podczas wysiłku rozgrzejemy się, a z tym wzrośnie nasz komfort jazdy.

Powiedz nie dla bawełny

Jak zatem ubrać się na rower jesienią? Przede wszystkim rezygnuj z bawełny. Choć kojarzy nam się pozytywnie, jest naturalna i wygodna, to jednak przy wysiłku fizycznym nie jest to materiał, który dobrze się sprawdza. Zatrzymuje on wodę i długo schnie, co nie tylko sprawi, że przestaniemy odczuwać przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim może doprowadzić do choroby. W tym przypadku lepiej postawić na syntetyczne włókna, na przykład poliester, poliamid, nylon czy elastyn. Te materiały szybko schną, są wytrzymałe i znacznie lżejsze.

Ile warstw odzieży ubrać na rower?

Trzy warstwy są optymalne. Pod spód zakładamy termoaktywną bieliznę. Na nią koszulkę lub bluzę, a dopiero później lekką, wodoodporną kurtkę lub softshell. Kiedy będzie za ciepło można zdjąć górną warstwę, a w przypadku ochłodzenia szybko założyć ją ponownie. Pamiętaj, aby bielizna była dobrze dopasowana. Nie może być za mała i uciskać, ponieważ będzie krępowała ruchy. W przypadku, gdy będzie za duża może powodować obtarcia.

Spodnie, koszulka i kurtka to nie wszystko

Odpowiednie ubranie na rower jesienią to nie wszystko. Warto pamiętać o dodatkowych elementach. Na pewno przydadzą się rękawiczki, dzięki którym dłonie nie zmarzną, co miałoby wpływ nie tylko na ich późniejszą kondycję, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas jazdy. Zgrabiałe ręce mogą nie mieć wystarczająco siły, by zahamować w odpowiednim momencie. Głowę przed zimnem chroni kask. W chłodniejsze dni warto jednak włożyć pod niego lekką czapkę lub chustę wielofunkcyjną. Należy osłonić również szyję, a już na pewno nie nie można zapomnieć j o długich skarpetach. Ze względu na wczesne wieczory zadbaj o odblaski, aby być widocznym dla innych użytkowników ruchu. Wystarczy się dobrze ubrać na rower jesienią, aby móc korzystać z dobrodziejstw tej pory roku. Dzięki odpowiednio dobranym elementom garderoby i dodatkom nie tylko będziesz chroniony przed chłodem, ale i bezpieczny. Nie pozostaje zatem nic innego jak wsiąść na rower i z pozycji dwóch kółek podziwiać polską, złotą jesień.