Rower stacjonarny vs zwykły. Co lepsze?

Rower stacjonarny vs zwykły. Co lepsze?

Nastał czas, gdy coraz częściej myśli się o tym, jak fajnie byłoby wskoczyć na rower i pojeździć. I nie chodzi tylko o to, że to lubimy, ale również o to, że chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów i przygotować się do lata. Jazda na rowerze to doskonałe cardio i z całą pewnością może pomóc spalić kalorie. Pytanie tylko, czy lepiej kupić rower stacjonarny czy zainwestować w zwykły? Z którego z nich przyjemniej się korzysta?

Rowery stacjonarne mogą być różne: pionowe, poziome, spinningowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do użytku domowego. Największą wadą tego rowerka jest jednak to, że... jest stacjonarny. Stoi w pokoju, nie za bardzo można nim ruszyć, a ćwicząc na nim często patrzy się po prostu w ścianę. Oczywiście podczas jazdy można włączyć sobie jakiś film bądz serial, przy którym szybko zleci czas. Nie zastąpi to jednak ciagle zmieniającego się krajobrazu, który można podziwiać podczas jazdy na zwykłym jednośladzie. Jazda w domu po pewnym czasie może okazać się zwyczajnie nudna. Nie można liczyć na zbyt wiele atrakcji czy zwrotów akcji. Rowerek stacjonarny zmusza nas do jazdy w pomieszczeniach, co ogranicza nasze możliwości. Dla tych, którzy nie lubią monotonii, może to być wielki problem. W pewnym momencie zwyczajnie nie będą mogli już znieść ścian w swoim pokoju.

A co z tą pogodą?

Warto jednak wspomnieć o tym, że rower tego typu idealnie sprawdza się przy kiepskiej pogodzie. W deszczowe dni czy mrozy zwykłym jednośladem rzadko kto będzie chciał pojeździć. Stacjonarny rower umożliwi ćwiczenia nawet wtedy, gdy nie chce się wychodzić za drzwi. Poza tym, nawet gdyby coś się zepsuło, to możemy zadzwonić do serwisu, poprosić o pomoc i na dany dzień zakończyć trening wcześniej. W przypadku zwykłego roweru nawet złapanie gumy może zepsuć dzień. Albo zmusić nas do spaceru. Przez 20 km... Z drugiej strony - to może być wspaniała przygoda!

O przygody ciężko, gdy jeździmy w zamkniętym pokoju. Tymczasem zwykły rower daje możliwość zmiany tras, którymi się poruszamy. Umożliwia odkrywanie nowych miejsc, często takich, które znajdują się w okolicy, ale do tej pory nie mieliśmy o nich pojęcia. Jazda na zewnątrz nie może się nudzić, chyba że ktoś dzień w dzień obiera sobie tę samą trasę. W tym wypadku wszystko tak naprawdę zależy od naszej fantazji i tego, jak zaplanujemy sobie nasze przejażdżki. I czy wolimy miejski styl czy wiejskie krajobrazy.

Rozrywka dla całej rodziny

Wielkim plusem zwykłych rowerów jest również to, że nie tylko pomagają schudnąć, ale dostarczają też świetnej rozrywki. I to takiej dla całej rodziny. Trudno sobie wyobrazić dzieci i rodziców na rowerkach stacjonarnych rozstawionych w domu. Za to popularne są rowerowe wycieczki z dziećmi po okolicy. W czasach, gdy w pracy często trzeba siedzieć, a i maluchy coraz mniej czasu spędzają poza domem, a więcej przed komputerem, warto zadbać o trochę ruchu. Dzieci pokochają taką formę aktywności, a przy okazji będą mogły spędzić dzień inaczej niż zwykle. Taka wycieczka zawsze będzie dobrym pomysłem. A do tego wszystkiego świeże powietrze i trochę słońca. Czy może być coś lepszego?

Jednośladowce zmuszają nas także do zmiany tempa jazdy. Raz jest z górki, innym razem trzeba męczyć się, żeby wjechać pod wielką górę bądź przejechać przez bardzo piaszczystą drogę. Lepsze modele rowerków stacjonarnych umożliwiają zmianę obciążenia i wymuszają na nas mocniejsze pedałowanie. To jednak nigdy nie zastąpi prawdziwej walki z górkami, które musimy pokonać. Jazda na zwykłym rowerze dostarcza wielu emocji. Złości, gdy jest ciężko i euforii, gdy udało nam się pokonać trudny kawałek drogi. Do tego wszystkiego, nigdy nie wiemy co się zaraz stanie, a to sprawia, że nie możemy popaść w rutynę. Jazda na zwykłym rowerze to zabawa oraz sposób na przeżycie czegoś fajnego w towarzystwie innych osób.

Czy do lata schudnę na rowerku stacjonarnym?

Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą schudnąć jest taka, że nie ma większej różnicy między zwykłym a stacjonarnym rowerkiem. Oba pozwolą pozbyć się tkanki tłuszczowej. Wszystko jednak sprowadza się do naszego komfortu.

Tym, którym nie straszne są ćwiczenia w domu albo mają zaległe seriale do obejrzenia, polecamy rowerek stacjonarny. Sprawdzi się on podczas każdej pogody i będzie idealny dla tych, którzy wolą wypalać siódme poty w domowym zaciszu. Odważniejszym i tym, którzy szukają przygód radzimy zwykły rower. Będzie on idealny na rodzinne wypady i zagwarantuje różnorodność. Nie tylko tras i widoków wokół, ale również przeszkód, które trzeba będzie pokonać po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.