Sezon rowerowy - jak się przygotować?

Sezon rowerowy - jak się przygotować?

Początek wiosny to także start sezonu rowerowego. Jednak same rozpoczęcie jazdy o odpowiedniej porze to nie wszystko do rowerowania trzeba także się przygotować po przez zakup odpowiedniego sprzętu rowerowego w formie np. ubrań, gadżetów do roweru, kasku, który jest bardzo ważny w celu ochrony głowy, a także powinniśmy rozważyć zakup nowego pojazdu lub wykonać przegląd tego który aktualnie posiadamy. Dodatkowo warto także wykonać odpowiedni trening przed wejściem na rower. Co kupić oraz jak powinien wyglądać taki trening, żeby dobrze rozpocząć sezon rowerowy? Dowiesz się właśnie o tym czytając ten artykuł.

Trening przed powrotem na sezon rowerowy

Jeśli nie masz pomysłu na trening to możesz wykonać ogólne ćwiczenia bez wykorzystania sprzętu. W ten sposób zwiększysz swoją kondycje oraz wytrzymałość nie koniecznie rozbudowując masę mięśniową. Tego typu ćwiczenia można wykonywać przez cały rok bez względu na panujące warunki na zewnątrz. Dodatkowo trening ogólnorozwojowy w domu pobudza także mięśnie fazowe, które generują dużo siły. Jednocześnie podczas ćwiczeń pobudza się do pracy kilka partii mięśniowych. 

Jakie ćwiczenia wykonywać podczas treningu na rower?

Skłony idealne na rozpoczęcie sezonu rowerowego

Wzmacniają zarówno kręgosłup jak i nogi. Ćwiczenie wykonuje się w lekkim rozkroku najczęściej dodatkowo przy pomocy ciężarków. Obciążenie w formie ciężarków należy trzymać na wysokości klatki piersiowej i unosić je jak najwyżej pochylając się raz w lewo, raz w prawo. Skłony można wykonać również w pozycji siedzącej. 

Unoszenie ciężarków i pompki 

O tego typu ćwiczeniach nie możesz zapomnieć, gdyż za ich pomocą możesz łatwo wzmocnić mięśnie u rąk. Ręce na profesjonalnym rowerze są w takiej pozycji, że bardzo często się męczą. Wzmacniany jest również kręgosłup W tym przypadku należy przyjąć pozycje potocznie nazywaną na czworaka trzymając w dłoniach ciężarki. Następnie wyciągamy do przodu lewą rękę i prawą nogę wraz z ciężarkiem trzymamy w górze przez 5 sekund i zmieniamy stronę.  

Skręty tłowia na siedząco 

W ten sposób wzmacniamy mięsnie brzucha jak i kręgosłupa. Najlepiej wykonać to ćwiczenie po zakończeniu serii ćwiczeń na brzuch oraz kręgosłup, gdyż w ten sposób większa ilość kwasu mlekowego zostanie w naszych mięśniach przyczyniając się do ich prawidłowego rozwoju. W celu wykonania tego ćwiczenia należy odchylić się lekko do tyłu, a twoje ręce powinny znajdować się na wysokości klatki piersiowej Na koniec należy wykonać skręty tułowia raz w lewo, a raz w prawo w taki sposób, aby łokciami dotykać podłogi.  Natomiast jeśli chodzi o strój to wczesną wiosną temperatura może nie być jeszcze na tyle wysoka, aby jazda rowerem w krótkich spodenkach i letniej koszulce była komfortowa dlatego powinniśmy rozważyć zakup kurtki rowerowej, bielizny termicznej oraz długich spodni rowerowych np. cienkich dresów pod bieliznę termiczną lub tak zwanych gaci z miękką poduszką na pośladki.