Maski antysmogowe dla rowerzystów. Jaki model wybrać?

Maski antysmogowe dla rowerzystów. Jaki model wybrać?

Co to jest smog i jaki ma wpływ na nasz organizm?
Smog to związek chemiczny, pyły zawieszone w powietrzu, które osiadają w płucach, a te mniejsze mogą dostać się nawet do naszego krwioobiegu. Są one bardzo szkodliwe dla naszego organizmu, ponieważ nagromadzone w płucach, powodują kaszel, zadyszkę, astmę, problemy z oddychaniem. Przyczyniają się one do chorób układu krwionośnego.
Problem ze smogiem najbardziej daje się we znaki w okresie jesienno- zimowym, kiedy zaczyna się sezon grzewczy.
Do czego służy maska antysmogowa?
Maski antysmogowe to nieodłączny element naszego krajobrazu na jesieni lub w zimie. Używane są przez osoby w każdym wieku, czy to na spacerze, w drodze do pracy, czy w trakcie uprawiania sportu.
Maski antysmogowe to wynalazek naszych czasów, próba chronienia układu oddechowego przed szkodliwym działaniem wysokich stężeń zanieczyszczonego powietrza, które znajduje się przede wszystkim w większych, bardziej uprzemysłowionych miastach.
Maski antysmogowe maja wymienne filtry, które zatrzymują ponad 99 procent zanieczyszczeń. Powinno się je wymieniać co dwa tygodnie. Aby spełniały swe funkcje muszą być idealnie dopasowana do kształtu twarzy. Powinne mieć tzw. przymocowanie w postaci silnego rzepu, który będzie trzymał na tyle mocno, że nawet w czasie intensywnych ruchów nie pozwala na przesuwanie się maski oraz elastyczny zacisk nosowy, który uszczelnia maskę w okolicach nosa i policzków.
Rodzaje masek antysmogowych
Wybierając maskę antysmogową trzeba wziąć pod uwagę do jakich aktywności będzie ona używana. Ze względu na ich właściwości inną należy wybrać do np.biegania, a inną do jazdy na rowerze, czy do poruszania się po mieście. maski antysmogowe mogą być także jednorazowe, albo wielokrotnego użytku, z wymiennym filtrem.Węglowe mają wysokie zdolności absorpcyjne, natomiast maska z filtrem Hepa ma większą przepuszczalność powietrza, dlatego jest lepsza dla osób preferujących aktywny tryb życia. Idealnym rozwiązaniem jest maska, która łączy w sobie oba te filtry, które są wymienne. Dzięki temu poziom wilgoci jest odpowiednio regulowany.
Jaki model maski antysmogowej będzie najlepszy dla rowerzysty?
Rowerzyści to jedna z najbardziej narażonych na działanie smogu grupa sportowców. Obowiązkowe cechy jakie powinna mieć maska antysmogowa na rower to:
-odpowiednia konstrukcja, która pozwala na swobodne i maksymalnie komfortowe branie wdechów w trakcie najlepszej filtracji zanieczyszczeń
-filtr N99-jest to filtr z aktywnym węglem, będący najwyższym standardem w walce ze smogiem oraz innego rodzaju zanieczyszczeniami jak spaliny samochodów, kurz, pleśń. Inną, dodatkową funkcją zastosowania węgla aktywnego jest bardzo dobra przepuszczalność powietrza. wpływa to znacznie na komfort oddychania, a także neutralizację nieprzyjemnych zapachów, wydzielających się ze smogu. W zależności od tego, jaki jest poziom zanieczyszczenia, każdy filtr spełnia swoje funkcje ochronne przez około 20 do 50 godzin przy ciągłym użytkowaniu. Jest to wynalazek najnowszej generacji.
-mocny rzep i zacisk nosowy- dzięki nim maska antysmogowa perfekcyjnie przylega do twarzy Rzep będzie trzymał na tyle mocno, że nawet podczas intensywnych ruchów głową nie pozwoli na przesuwanie się maski, natomiast zacisk nosowy, elastyczny, pozwala na idealne uszczelnianie maski w okolicy nosa i policzków. Dzięki temu będzie ona doskonale przylegać.
Każda maska antysmogowa na rower powinna posiadać atest. Na rynku istnieje spory wybór profesjonalnych masek dla aktywnych sportowców, które spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Dzięki akcjom społecznym zakrojonym na szeroką skalę, ludzie coraz częściej uświadamiają sobie jak ogromnym problemem jest smog.