Kto wynalzał rower?

Kto wynalzał rower?

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Dzięki niemu możemy się szybko i sprawnie przemieszczać. Nie musimy stać w korkach czy płacić za paliwo. Pomaga nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Wynalezienie roweru było czymś wielkim i sprawiło, że ten fantastyczny sprzęt mógł wyewoluować do obecnej formy, którą znamy.

Kto wynalazł rower i jest odpowiedzialny za wszelkie dobrodziejstwa płynące z tego faktu? Ten tekst ukazuję historię powstania tego niesamowitego wynalazku oraz dzieje osób związanych z nim.

Leonardo Da Vinci

Może nie jest to wynalazca roweru, ale warto o nim wspomnieć, gdyż istnieje podanie, że Leonardo miał wizję czegoś właśnie podobnego do roweru. Kto wie? Może ten niesamowity wynalazca stworzyłby pierwszy rower już w tamtych czasach, gdyby miał pod ręką bardziej wytrzymałe materiały?

Prototyp pierwszego roweru

Prototyp dzisiejszego roweru stworzył w roku 1791 arystokrata Monsieur de Sivrac. Model obecnie nazywany jest „drewnianym koniem”, a w czasach świetności tego wynalazku był nazywany celeryferem. Jak był zbudowany? Wynalazca roweru stworzył pojazd, który posiadał dwa drewniane koła zaopatrzone w sześć drewnianych szprych (każde koło z osobna), to wszystko było połączone ze sobą belką, na której znajdowało się końskie siodło (stąd też obecna nazwa).

Czy wynalezienie tego roweru wpłynęło jakoś na świat? Nie, sprzęt traktowano bardziej jako ciekawostkę niż jako przydatne narzędzie np. dojazdu do pracy. Nic dziwnego, gdyż ten model poruszany był poprzez odpychanie. Jednak jego największą wadą było to, że nie można było podczas jazdy zmieniać kierunku, w którym się jechało. Dlaczego? Ponieważ nie było odpowiedniego mechanizmu. Jeśli kolarz chciał zmienić kierunek jazdy, to musiał się zatrzymać i obrócić cały rower.

Ciekawostką jest fakt, że obecnie identyczne rozwiązanie stosuje się w rowerkach na odpychanie dla dzieci, dzięki którym malce mogą uczyć się utrzymywania równowagi i chodzenia. Także ten wynalazek przyczynił się do ogromnego rozwoju dzieci w czasach obecnych.

Draisienne

Następnie w 1816 roku baron Karl Friedrich von Daris de Sauerbrum stworzył pierwszy rower, w którym dało się zmienić kierunek jazdy poprzez zmianę ustawienia koła przedniego. Wynalazek dostał nazwę: „Draisienne”. Tutaj jednak dalej jako napęd służyło odpychanie się nogami przez rowerzystę.
Jak był skonstruowany ten pojazd? Posiadał dwa koła okute stalową blachą z drewnianymi szprychami. Sama rama była wykonana z drewna.

O ile początkowo wynalazek stał się popularny i urządzano wyścigi takich pojazdów to jednak szybko, bo już po 14 latach został zapomniany. Także ten wynalazek był tak jak i poprzedni – głównie traktowany jako ciekawostka.

Dalsze losy roweru

1839 rok przyniósł pierwszy rower, który był napędzany pedałami. Było to dzieło szkockiego kowala, który nazywał się Kirk Patrick Macmillan. Działał tam system drążków, które napędzały tylne koło, podczas gdy cyklista pedałował nogami. Koło przednie służyło do zmiany kierunku jazdy, było one osadzone na żelaznych widełkach.

Philip Moritz Fischer w 1853 roku tworzy nową konstrukcję, a mianowicie montuje pedały bezpośrednio do przedniego koła.

Przez to, że trzeba było się bardzo namęczyć, aby gdzieś zajechać, gdyż jedno naciśnięcie pedała obracało tylko raz koło i przez to jazda nie była efektywna, to z czasem zaczęto zwiększać rozmiar koła, gdyż dawało to możliwość dalszego przemieszczenia się. Jednak było to coraz bardziej niebezpieczne.

Zatem kto wynalazł rower?

  1. Możliwe, że coś wspólnego miał już z tym Leonardo Da Vinci - jednak są to tylko domysły. Tak czy inaczej, jego czasy nie pozwoliły na skonstruowanie roweru.
  2. Monsieur de Sivrac stworzył prototyp nazywany „drewnianym koniem”, którym nie można było kierować podczas jazdy. Za napęd służyły nogi cyklisty, którymi się odpychał.
  3. Baron Karl Friedrich von Daris de Sauerbrum tworzy „Draisienne”.
  4. Później mamy pierwszy rower napędzany pedałami, który wykonał Kirk Patrick Macmillan.

One Review for Kto wynalzał rower?

    Wielkie dzięki wszystkim tym ludzie za ich wkład w rozwój roweru bez którego świat byłby o wiele bardziej smutny i szary a ludzie na nim żyjący byliby mniej sprawni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.