Jaki odblask na rower warto kupić? Porady

Jaki odblask na rower warto kupić? Porady

Wybierając się na przejażdżkę rowerową, należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważną kwestią są odpowiednie odblaski a także lampki rowerowe na baterie czy dynamo. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wyboru odblasków. Jaki odblask na rower?

Czy odblaski na rowerze to konieczny obowiązek?

Odblaski na rowerze to jednej z najważniejszych elementów wyposażenia. Dzięki nim rowerzyści są dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim w warunkach ograniczonej widoczności (gdy jest ciemno lub gdy nie dopisuje pogoda). Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy powinien się zaopatrzyć w tylny odblask czerwony, który będzie miał zdolność do odbijania światła. Nie może on mieć kształtu trójkąta. Ważną kwestią jest także jego barwa. Z tyłu roweru powinno się znajdować czerwone światło, dzięki temu kierowcy będę wiedzieli, że rowerzysta porusza się w tym samym kierunku co oni. 

Natomiast obecność innym świateł odblaskowych na rowerze nie jest narzucana przez prawo, jednak warto się na nie zdecydować. Przedni odblask rowerowy powinien mieć barwę białą lub żółtą. Odblaski mogą się też pojawić na szprychach, pedałach czy pod siodełkiem. 

Jaki odblask na rower wybrać?

Jak wspomniano wcześniej odblaski rowerowe mają bardzo duże znaczenie. Jednak ich wybór nie powinien sprawić problemów. W sklepach dostępne są odblaski w podobnych przedziałach cenowych. Pod względem technicznym także poszczególne elementy zachowują się bardzo podobnie. Dokonując wyboru należy jednak zwrócić uwagę na kształt i wielkość. Warto wybrać większe egzemplarze, ponieważ będą one odbijały większą ilość światła. 

Warto także pamiętać o tym, że światła samochodowe oświetlają obiekty od dołu, wszystko dlatego, że światła skierowane są ku dołowi. Dlatego, warto jeden z odblasków umieścić jak najniżej się da. 

Rodzaje odblasków rowerowych 

Odblask na rower dostępny jest w różnych wersjach. Ciekawą opcją są specjalne nakładki na szprychy. Są one sprzedawane w różnych pakietach np. po 72 sztuki. Na szprychach można także zamontować pojedyncze elementy odblaskowe. Kiedyś były one dostępne tylko w kolorze pomarańczowym, jednak obecnie producenci oferują najróżniejsze rozwiązania. 

Innym rozwiązaniem są naklejki odblaskowe. Warto zaznaczyć, że nie będą one miały zbyt skutecznego działania, jednak np. w przypadku dzieci, jeśli tylko im się spodobają, każdy dodatkowy element odblaskowy ma znaczenie i pozytywnie wpływa na widoczność na drodze. 

Oczywiście można też wybrać tradycyjne odblaski. Można je stabilnie zamontować, tak aby mieć pewność, że nie odpadną w trakcie jazdy.