Zimowa aura nie ułatwia życia rowerzystom. Gdy temperatura spada poniżej zera, a lód i pośniegowe błoto zalegają na drogach i chodnikach, jazda przypomina trasę zjazdową z przeszkodami, dlatego konserwacja roweru na zimę jest tak ważna. Wielu amatorów jednośladów decyduje się na kilkumiesięczną przerwę od swojego hobby. Jednak, zanim wstawimy rower do przechowalni, warto zatroszczyć się o jego odpowiednią konserwację. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dotyczących odpowiedniego zabezpieczenia i przechowywania jednośladu zimą.
Jak konserwować rower przed zimą?
Zanim wstawimy rower do piwnicy, czy garażu, zadbajmy zabezpieczenie go przed szkodliwymi czynnikami, a przede wszystkim przed wilgocią, która sprzyja korozji. Dokładne umycie jednośladu jest pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać. Warto poświęcić również dodatkową chwilę na zdjęcie łańcucha oraz namoczenie go w benzynie ekstrakcyjnej lub nafcie, a następnie wytarcie do sucha. Za pomocą miękkiej szczotki należy usunąć resztki błota, kurzu i brudu z napędu. Następnie możemy przystąpić do konserwacji ruchomych elementów roweru. Zadbajmy o dokładne naoliwienie metalowych części - dzięki temu zabiegowi nie będą one ulegały korozji pod wpływem wilgoci. Hamulce dobrze jest rozpiąć oraz ustawić łańcuch na najniższych zębatkach.
Jak przechowywać rower zimą?
Nie tylko wilgoć i niskie temperatury szkodzą jednośladom. Silne promienie słoneczne, odbijające się od śniegu mogą sprawić, że powłoka lakieru, którym pokryta jest rama, nieestetycznie wyblaknie. Dlatego przechowywanie roweru na balkonie w sezonie zimowym nie jest zbyt dobrym pomysłem i wielu właścicieli stara się unikać takiego rozwiązania. Zdecydowanie lepszą opcją jest ustawienie pojazdu w piwnicy, w garażu lub na strychu. Rower zajmuje niewielką przestrzeń, więc jeśli jesteśmy posiadaczami jednego z takich pomieszczeń, warto wygospodarować na niego trochę miejsca. Co więcej, sklepy rowerowe posiadają szeroki asortyment specjalnych haków do powieszenia roweru na ścianie lub podwieszania go pod sufitem.
Niestety, dla wielu właścicieli jednośladów balkon pozostaje jedynym miejscem, gdzie mogą bezpiecznie go przechować, bez obaw o to, że zostanie zniszczony lub skradziony. W takiej sytuacji szczególnie zadbajmy o szczelne okrycie roweru plandeką, folią lub specjalnym pokrowcem. Warto również co jakiś czas kontrolować stan roweru oraz ciśnienie w oponach. Zbyt niskie, może prowadzić do odkształcenia i uszkodzenia opon.
Konserwacja roweru na zimę – przydatne gadżety
W obecnych czasach rower jest sporym wydatkiem. Kilka przydatnych produktów, na pewno pomoże dłużej cieszyć się świetnym wyglądem i sprawnym działaniem jednośladu. Jednym z nich jest pokrowiec, wykonany z wodoodpornych i hydrofobowych tkanin, który chroni pojazd zarówno przed wilgocią, jak i promieniami słonecznymi. Pokrowce na rower sprawdzają się w zasadzie przez cały rok, po złożeniu zajmują niewiele miejsca, możemy je więc traktować jako jedno z niezbędnych akcesoriów podczas rowerowych wypadów.
Kolejnym przydatnym gadżetem są narzędzia rowerowe. Wyregulowanie przerzutek, czy podkręcenie hamulców należą do bieżących napraw, które często okazują się niezbędne podczas jazdy. Producenci rowerów projektując jednoślady, często umieszczają praktyczne schowki i podwieszane etui na podstawowe klucze, narzędzia i pompki. Jeśli nasz rower nie jest wyposażony w takie akcesoria, warto zaopatrzyć się w w specjalne zestawy naprawcze do rowerów, które z łatwością możemy dopiąć do ramy.
Gdy śnieg zniknie, a temperatura pozwoli na rozpoczęcie kolejnego sezonu rowerowego, warto rzucić okiem na elementy, które konserwowaliśmy przed zimą oraz ocenić ogólną sprawność roweru. Prawidłowa ochrona sprzętu nie tylko przedłuży jego żywotność i oszczędzi nam dodatkowych kosztów związanych z naprawą czy wymianą części, ale też pozwoli szybko wsiąść na ukochany jednoślad i cieszyć się nowym sezonem.