Rower to obecnie coraz bardziej popularny środek transportu. Doskonale sprawdza się na co dzień w bardzo różnych sytuacjach. Można dzięki niemu dojeżdżać do pracy, czy szkoły. Mieszkańcom miast pomaga unikać korków, a bardzo często znaleźć się u celu szybciej niż samochodem, czy komunikacją miejską. Przy tym jazda na rowerze jest zdrowa i pomaga pozostać na długo w dobrej kondycji. Klasyczne rowery mają jednak również swoje wady. Związana jest czasami z dość dużym wysiłkiem i jest obciążająca dla stawów i mięśni, więc nie wszyscy mogą z możliwości, jakie daje rower korzystać. Rozwiązaniem jest tu rower elektryczny, dzięki któremu jazda jest o wiele łatwiejsza i wymaga mniej wysiłku. Poniżej znaleźć można ranking rowerów elektrycznych w różnych kategoriach.
Rowery elektryczne – jak to działa?
Rower elektryczny łączy w sobie zalety zwykłego roweru i pojazdu napędzanego elektrycznie. Obecnie popularne są w tej dziedzinie różnorodne rozwiązania. Po pierwsze napęd elektryczny w takich rowerach może wspierać normalną jazdę. W takiej sytuacji osoba jadąca na rowerze normalnie pedałuje, ale pewna część niezbędnej do tego energii jest dodawana z silnika elektrycznego. To doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się na niektórych odcinkach tras, na przykład kiedy trzeba podjechać pod górę. Może to być bardzo pomocne również w dłuższych trasach, na przykład w czasie rowerowych wycieczek.
Wiele modeli skonstruowanych jest tak, że kiedy jazda nie wymaga dużego wkładu energetycznego – na przykład podczas zjazdów z góry – bateria silnika jest dodatkowo ładowana. Znacznie wydłuża to odległość, jaką można przejechać na jednym ładowaniu. Oczywiście tego rodzaju rower trzeba czasami również doładować. Najczęściej wystarczy podłączenie na określony czas do gniazdka sieci elektrycznej. Wiele modeli rowerów elektrycznych, w tym również modele od MUVIKE. jest też wyposażonych w możliwość jazdy zupełnie bez pedałowania. W ten sposób można przemieszczać się na rowerze nawet gdy jesteśmy zmęczeni, lub kontuzja nie pozwala nam na standardową jazdę.
Ilość kilometrów, którą można w ten sposób przejechać jest zależna oczywiście od rodzaju silnika i pojemności akumulatora. Sama konstrukcja roweru może być bardzo zróżnicowana. Zależy oczywiście od typu jednośladu, jakim dysponujemy. Poszczególne typ rowerów konstruowane są w taki sposób, by jak najlepiej sprawdzały się w określonych zadaniach i warunkach. Poniższy ranking przedstawia najlepsze rowery elektryczne – po jednym z najważniejszych ich kategorii.
Najlepszy rower elektryczny miejski
Rowery miejskie przystosowane są przede wszystkim do poruszania się w mieście i warunków w nim panujących. Tego rodzaju rower nie musi być ani wyjątkowo lekki, ani szybki, za to powinien sprawdzać się w zróżnicowanych warunkach i zapewniać maksymalnie komfortową jazdę. Powinien też zapewniać możliwość jazdy wystarczająco szybkiej, by sprawnie i bezpiecznie poruszać się po większości ulic – na których oczywiście jazda rowerem jest dopuszczalna. Warto tutaj pamiętać, że jazda rowerem po mieście to zazwyczaj poruszanie się w konkretnym celu, raczej nie dla samej przyjemności jazdy.
Rowery takie wyposażone są więc w odpowiedni osprzęt, jak solidne błotniki, bagażnik na którym można zamontować koszyk na zakupy, czy fotelik dla dziecka, wymagane i odpowiednie do miasta oświetlenie, zabezpieczenia antykradzieżowe i wiele innych. Koła rowerów miejskich i opony, w które są zaopatrzone powinny pozwalać na łatwą i pozbawioną oporów jazdę po gładkiej powierzchni asfaltu, ale również po bruku, czy umożliwiać bezpieczne wjechanie i zjechanie z krawężnika. Wyposaża się je najczęściej w ramy, które zapewniają przede wszystkim wygodę, co dotyczy również siodełek. Nie należy zapominać, że wiele miast to również dość mocno zróżnicowany pod względem wysokości teren. Rowery takie powinny być więc wyposażone w osprzęt umożliwiający jazdę na zróżnicowanych biegach.
Rowerem, który zwycięża w tej kategorii jest zdecydowanie Muvike City – model znany i chętnie wybierany przez wszystkich tych, którzy roweru używają na co dzień, bo dojeżdżać do pracy, szkoły, czy po prostu poruszać się po mieście. Rama roweru to lekka, wykonana z aluminium konstrukcja, której kształt pozwala na przybranie podczas jazdy bardzo wygodnej i anatomicznej pozycji.
Świetnym uzupełnieniem są tu 28 calowe, aluminiowe koła, zaopatrzone w idealnie dobrane do warunków miejskich opony Kenda. Rower wyposażony jest w elektryczne wspomaganie jazdy, dzięki czemu poruszanie się w dowolnych warunkach jest szybsze i wymaga mniej energii. Wyposażono go w wysokiej jakości silnik 8Fun BAFANG o mocy 250 W. Rower posiada osprzęt klasy całkowicie wystarczającej dla wymagań, jakie stawia przed nami poruszanie się po mieście.
Najlepszy rower elektryczny trekkingowy
Rowery trekkingowe to rozwiązanie, które pozwala na przemierzanie bardzo długich tras, często w bardzo zróżnicowanych warunkach. Rowery tego rodzaju powinny zapewniać możliwość poruszania się zarówno po wiejskich, wyboistych drogach, jak i po gładkim asfalcie. Jako, że rower tego rodzaju służy często do pokonywania bardzo długich tras, na których konieczne jest przewożenie pewnej ilości bagażu, sam rower powinien być możliwie jak najlżejszy. Przewożenie bagażu wiąże się jednocześnie z tym, że rower taki musi być zaopatrzony w dobrej jakości i wytrzymały bagażnik, który umożliwia montaż na nim rowerowych sakw.
Bardzo istotna jest tu również kwestia zapewnienia odpowiedniego oświetlenia – dobrego zarówno do jazdy po mieście, jak i poruszania się po zmroku z dala od ludzkich siedzib. Konstrukcja tego rodzaju rowerów ma najczęściej bardzo uniwersalny charakter. Długość zakładanej jazdy sprawia, że najważniejszą kwestią jest tu wygoda rowerzysty. Rower taki ma pozwalać na komfortowe przemierzanie dziesiątek, a nawet setek kilometrów. Jednocześnie musi być jak najbardziej uniwersalny. Geometria ramy rowerowej jest więc tu najczęściej przemyślana tak, by w czasie jazdy można było przyjąć maksymalnie anatomiczną, a zarazem najwygodniejszą pozycję. Takie rowery wyposażane są w duże koła, dzięki którym zużywa się mniej energii na długich trasach.
Muvike Trekking to rower idealnie zaprojektowany do jazdy na dłuższych trasach. Wyposażono go w ramę w rozmiarze 21” oraz 28 calowe koła. 250 watowy silnik 8Fun BAFANG napędzany przez baterię o pojemności 10,4 Ah zapewniają wsparcie jazdy przez czas zupełnie wystarczający dla rowerów przeznaczonych na długie trasy. Rower posiada amortyzatory hydrauliczne z przodu, oraz opcjonalną amortyzację wspornika siodła. Dzięki temu jazda w każdym rodzaju terenu może być bardzo komfortowa. Hamulce tarczowe Tektro zapewniają z kolei bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Rower wyposażony jest w standardzie we wszystko, co niezbędne dla rowerów trekkingowych.
Najlepszy rower elektryczny MTB
Rowery MTB, nazywane popularnie rowerami górskimi to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów rowerów. Zacząć ich opis warto nietypowo, bo stwierdzeniem, że bardzo często wybierane są niepotrzebnie. Tego rodzaju rower nie jest najlepiej zaprojektowany do poruszania się po mieście, czy długich, ale niezbyt wymagających pod względem technicznym trasach. Doskonale sprawdzi się jednak w terenie. Rowery MTB zaprojektowane są tak, by można było na nich przemierzać szlaki o wysokim poziomie trudności. Jazda na rowerze górskim jest dość wymagająca i wiąże się z wieloma podjazdami i stromymi zjazdami. Często jest to również aktywność, która wymaga wzmożonej uwagi, bo o wypadek jest bardzo łatwo.
Rowery MTB konstruowane są więc w taki sposób, by zapewnić rowerzyście nie tylko jak najlepsze możliwości przemieszczania się w trudnym terenie, ale również jak największą kontrolę. Jazda w trudnym terenie sama w sobie jest wyczerpująca, więc aby nie dokładać niepotrzebnego wysiłku, rower musi być lekki. Geometria ramy nie zapewnia najbardziej anatomicznej i komfortowej, ale najbardziej bezpieczną i stabilną pozycję podczas jazdy. Koła nieco mniejsze niż w przypadku rowerów trekkingowych pełnią tę samą funkcję.
W kategorii rowerów górskich zdecydowanie zwycięża MUVIKE MTB. Jest to model doskonale zaprojektowany do jazdy po trudnym terenie, a jednocześnie przemyślany tak, by jego dodatkowy napęd jak najwydajniej wspierał jazdę. 21 calowa, aluminiowa rama jest bardzo lekka, dzięki czemu waga całości nie przekracza 25 kilogramów. Wyposażono go w dość duże, jak na rower MTB koła o średnicy 28 cali, które jednak idealnie sprawdzają się w rowerach z dodatkowym napędem elektrycznym. Sam napęd zapewnia wysokiej jakości silnik, o mocy 250 watów. Osprzęt marki Shimano i tarczowe hamulce Tektro zapewniają wygodę i bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach.
Najlepszy rower elektryczny składany
Rowery składane to coraz bardziej popularne rozwiązanie w miastach. Tego rodzaju konstrukcje niegdyś były bardzo chętnie używane przez wszystkich, ale na długi czas o nich zapomniano – do czego przyczyniła się popularność rowerów górskich. Dzisiaj jednak chętnie się do nich wraca, zwłaszcza że produkowane teraz modele znacznie górują nad swoimi poprzednikami zarówno pod kątem wzornictwa, jak i możliwości składania. Wiele z nich po złożeniu tworzy bardzo kompaktowe konstrukcje, które niezwykle łatwo jest przewieźć w bagażniku, przenieść, czy wnieść do pojazdu komunikacji miejskiej.
W przypadku składanego modelu Muvike Mobil uwagę przyciąga przede wszystkim jego nowatorski dizajn. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Rower, jak na pojazd z dodatkowym napędem elektrycznym jest niesamowicie lekki, bo waży zaledwie siedemnaście kilogramów. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i może być umieszczony nawet w bagażniku małego auta, czy z łatwością przewieziony autobusem. 250 watowy silnik i bateria o pojemności 8,7 Ah całkowicie zaspokajają potrzeby, jakie stawiają tego rodzaju konstrukcjom warunki miejskie