Jak wybrać rower dla dziecka?

Jak wybrać rower dla dziecka?

Nasze dzieci swoją przygodę z prowadzeniem pojazdów przeważnie zaczynają od roweru. Prowadzenie tego jednośladu jest dla młodego adepta jazdy nie lada frajdą. My jako rodzice powinniśmy dokonać wyboru rowerka. W dzisiejszych czasach jest wiele rodzajów rowerów dla dzieci, począwszy od rowerków biegowych dla najmłodszych skończywszy na rowerach normalnych rozmiarów, przeważnie kupowanych na pierwszą komunię przez rodziców chrzestnych. Chciałbym podać kilka aspektów, które powinny pomóc nam w doborze odpowiedniego dwukołowca dla dziecka.

Rozmiar i rodzaj roweru dla dziecka

Pierwsza rzecz na którą powinniśmy zwrócić uwagę kupując pojazd to według mnie rozmiar roweru odpowiedni do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka. Oczywiście jest to w pewnych granicach związane z wiekiem, ale są również wyjątki. Dla dzieci w wieku 2-4 lat powinniśmy wybrać rower biegunowy z kołami o wielkości 12", dla wieku 4-6 już rower z pedałami o kołach 16". Co każde dwa lata powinniśmy dobierać wielkość kół 4 cale większą od poprzedniej. Od 9 lat jeśli nasze dziecko ma powyżej 145 cm wzrostu najlepszym wyborem będzie rower o kołach 24/26".

Kolejnym aspektem na jaki warto zwrócić uwagę podczas zakupu jednośladu dla dziecka to jego rodzaj. Wyróżniamy kilka typów, ale na rynku najpopularniejszymi są rower miejski i rower górski. Tutaj zależnie od terenu na którym docelowo pojazd będzie prowadzony wybieramy jeden z powyższych. Jeśli kupimy rower górski do miasta, nie będzie to koniec świata. Mimo wszystko po asfalcie lepiej prowadzi się rower miejski.

Wygląd dziecięcego rowerka

Trzecim warunkiem na który uwagę zwracają przede wszystkim dzieci, to wygląd rowerka. Raczej dla każdego dziecka kolor i to czy jest coś na rowerku namalowane jest znaczące. Musimy pamiętać o tym, że sześcioletniej dziewczynce nie powinniśmy wybierać roweru na przykład czarnego. Z kolei chłopczykowi koloru różowego. Dobrze wiemy jak to działa na młodych mężczyzn. Kolor różowy przyniesie odwrotny efekt do oczekiwanego. Dziecko prędzej wrzuci ten rower pod koła pędzącej ciężarówki niż na niego wsiądzie.

Na naszym rynku jest wiele sklepów oferujących sprzedaż rowerów dla dzieci. Mamy do wyboru tradycyjne sklepy, sklepy internetowe oraz coraz częściej w ofercie hipermarketów można znaleźć propozycje, przede wszystkim z zachęcającą ceną. Nie dajmy się jednak zmanipulować, poczytajmy najpierw opinię na temat rowerków zakupionych w supermarketach. Są one tragiczne, jeśli chcemy, aby bezpieczeństwo przewyższało cenę, nie wybierajmy się na taki zakup do tego rodzaju sklepów. Sprawa sklepów internetowych ma się lepiej, niestety jednym głównym minusem jest to, że rower przychodzi do nas w częściach. Nawet jeśli ktoś zna się na skręceniu roweru, prawdopodobnie nie zrobi tego tak jak zrobią panowie w sklepie rowerowym, którzy robili to już nie raz i mają specjalne do tego narzędzia. Dlatego znów jeśli bezpieczeństwo jest ponad wszystko powinniśmy się udać do tradycyjnego sklepu. Rower zostanie złożony profesjonalnie i nie będzie mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie mechanicznym.

Cena

Ostatnią już sprawą na którą powinniśmy zwracać uwagę, jest według mnie najmniej znacząca, cena. Dlatego najmniej znacząca, bo liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, odpowiedni dobór roweru oraz to, czy dziecko będzie zadowolone czy nie. Ceny wahają się od kilkuset złotych do ponad tysiąca, a nawet więcej. Mimo wszystko jeśli kupujemy pierwszy rowerek dla naszej pociechy, lepiej wybrać coś z niższej pułki, ale nie wolno przesadzić, ponieważ te z niższej półki mogą być jednocześnie tymi gorszymi. Najlepiej przeczytać opinię rodziców. Kupując któryś już z rzędu, będą mieć wyrobione zdanie na temat innych rodzajów i typów jednośladów.

Wybór roweru dla naszego dziecka nie jest taką prostą sprawą jak można łatwo zauważyć. Musimy się kierować wieloma aspektami. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci, nie możemy pozwolić, aby stała im się krzywda. Nawet w tak pozornym wyborze, jak wybór roweru, warto zrobić swego rodzaju research i wybrać rower przede wszystkim bezpieczny. Na pewno bardzo pomocnymi będą opinie innych na temat poszczególnych modeli. W tym artykule macie tylko pewien zarys czym powinniście się kierować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.